Simona Halep avansează în sferturi la Transylvania Open

Simona Halep s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

6-4, 6-2 este scorul cu care Simona Halep (locul 18 WTA) a învins-o în turul doi pe Varvara Gracheva (locul 81 WTA), după o oră și 14 minute.

În sferturile de finală, Simona o va înfrunta mâine pe Jaqueline Cristian.

Vezi: Simona Halep: "Mi s-a blocat spatele, nu știu cum am câștigat meciul"

Simona a fost clar superioară adversarei ei, însă o accidentare suferită la spate în primul set putea schimba soarta meciului.

Din fericire, după un time out medical luat în pauza dintre seturi, Simona a strâns din dinți și a închis meciul în două seturi, iar vineri se va duela cu Jaqueline Cristian pentru un loc în semifinale.

A fost prima întâlnire directă între cele două tenismene.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Emma Răducanu și Varvara Gracheva, din cadrul turului doi al turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca:

Simona Halep - Varvara Gracheva 6-4, 6-2

GAME , SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Simona face un nou break și va servi pentru câștigarea meciului.

Joc solid din partea Simonei, care este la doar două game-uri distanță de calificarea în semifinale.

Game în contul rusoaicei.

Game la 0 pentru tenismena noastră, care se distanțează la 3-1.

Break izbutit de Simona.

Simona salvează o minge de break, iar apoi egalează la unu.

Gracheva câștiga primul game din setul secund.

Din fericire, Simona poate continua meciul, iar Gracheva începe la serviciu setul doi.

Time out medical solicitat de Simona Halep, pentru o problemă în zona lombară.

Simona Halep își adjudecă primul set cu 6-4, în 38 de minute.

Game Gracheva, dar Simona urmează să servească pentru a închide setul.

Simona își câștigă serviciul și este la un game distanță de câștigarea setului.

Gracheva revine de la 0-40 și se menține aproape de Simona în acest prim set.

Game la 0 pentru fostul lider WTA.

Tenismena noastră fructifică a patra minge de break și trece din nou în față pe tabelă.

Simona egalează la doi în acest început de meci echilibrat.

Rusoaica își face serviciul și trece la conducere.

Rebreak făcut de Gracheva.

Simona începe meciul cu un break.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri o va înfrunta în sferturile de finală pe Jaqueline Cristian.

ora 18:07 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Este prima întâlnire directă între Simona Halep (locul 18 WTA) și Varvara Gracheva (locul 81 WTA)

Transylvania Open 2021 se desfășoară între 25 și 31 octombrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!