Simona Halep se califică în optimi la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova.

Sportiva noastră a obținut o victorie lejeră, scor 6-1, 6-3.

Simona a intrat foarte determinată pe teren, iar primul set l-a câștigat în doar jumătate de oră.

Apoi, în setul secund, Kudermetova a decis să riște, a reușit la un moment dat să facă break și să treacă în avantaj, dar Simona a revenit imediat.

Pentru Simona Halep urmează un duel în optimile de finală cu poloneza Iga Swiatek.

Partida din optimile de finală va avea loc duminică, la o oră ce nu a fost stabilită momentan. Meciul va fi LIVE pe SpotMedia.ro.

Pentru calificarea în optimile de finală, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 245.920 de dolari.

LIVE SIMONA HALEP - VERONIKA KUDERMETOVA 6-1, 6-3

11:26 - Victorie! Simona se califică în optimi!

11:22 - Break pentru Simona, scorul este 5-3! Sportiva noastră servește pentru calificarea în optimi!

11:12 - Simona revine în avantaj, are 4-3 și e tot mai aproape de victorie.

11:09 - Simona face rebreak după un game maraton, scorul este 3-3.

11:01 - Kudermetova face un break la zero și are 3-2.

10:59 - Simona ratează mai multe mingi de break, iar Kudermetova egalează la doi.

10:51 - Simona trece în avantaj și în setul secund. Joacă extrem de precis și se apropie de o victorie facilă.

10:48 - Simona face rebreak și egalează la unu.

10:44 - Kudermetova face break în startul setului secund.

10:39 - Simona mai face un break și câștigă primul set în jumătate de oră!

10:32 - Simona defilează în acest meci și conduce cu 5-1!

10:28 - Break rapid pentru Simona și scorul devine 4-1!

10:27 - Game echilibrat, dar Simona își mărește avansul și are 3-1.

10:18 - Break la zero reușit de Simona, care tot mai precisă!

10:15 - Game echilibrat, dar Simona își face și ea serviciul și egalează la unu.

10:11 - Kudermetova și-a făcut serviciul în startul meciului.

10:09 - Meciul începe cu Kudermetova la serviciu.

Rusoaica are 23 de ani și traversează cel mai bun moment al carierei.

Ea nu a trecut niciodată de turul 3 la un Grand Slam, având încă o prezență în această fază la Roland Garros 2019.

Ocupă locul 36 in clasamentul WTA, aceasta fiind cea mai bună poziție din carieră.

Meciul e televizat de Eurosport.

Câștigătoarea se va duela în optimi cu învingătoarea dintre Iga Swiatek și Fiona Ferro.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!