Simona Halep avansează la Australian Open după o revenire fantastică

Simona Halep s-a calificat în turul 3 de la Australian Open dupa ce a învins-o pe Ajla Tomjlanovici la capătul unui meci foarte spectaculos.

Sportiva noastră s-a impus cu 6-4, 4-6, 7-5, după aproape trei ore de joc.

Simona a început bine meciul, a condus cu 2-0, dar a urmat apoi o cădere, ceea ce a îmbunătățit nivelul de încredere al australiencei.

Ajla a pus stăpânire pe joc și a câștigat astfel primul set cu 6-4.

Apoi, Simona a dat semne de revenire în setul secund, a fost ceva mai agresivă și mai precisă. Au fost multe break-uri, dar Simona a trimis meciul în decisiv.

În ultimul act, Simona a fost condusă cu 5-2, dar a revenit fanatastic și a obținut astfel o victorie minunată.

Pentru Simona Halep urmează un meci cu rusoaica Veronika Kudermetova. Aceasta are 23 de ani și traversează cel mai bun moment al carierei.

Ea nu a trecut niciodată de turul 3 la un Grand Slam, având încă o prezență în această fază la Roland Garros 2019.

Ocupă locul 36 in clasamentul WTA, aceasta fiind cea mai bună poziție din carieră.

Ea a câștigat din tenis peste 1.6 milioane de dolari.

Simona și Kudermetova nu s-au întâlnit niciodată in carieră.

Meciul din turul 3 va avea loc vineri, la o oră care nu a fost stabilită.

SIMONA HALEP - AJLA TOMLJANOVIC 4-6, 6-4, 6-5

12:49 - Victorie!!! Simona se califică în turul 3 după un meci electrizant!

12:45 - Simona face break după un game de infarct, iar acum servește pentru a obține victoria!

12:36 - Ce revenire! Simona întoarce de la 2-5 și scorul este 5-5!

12:32 - Simona face break și rămâne în meci!

12:29 - Simona își face serviciul, iar acum Ajla servește pentru câștigarea meciului.

12:25 - Ajla Tomljanovic are 5-2 și e tot mai aproape de victorie.

12:20 - Break la zero pentru Ajla, care conduce cu 4-2.

12:17 - Se joacă intens, la limită, dar Tomljanovic trece în avantaj și are 3-2. Meciul e pe muchie de cuțit.

12:13 - Simona joacă tot mai bine și egalează la doi.

12:08 - Simona răspunde cu un rebreak și scorul este 2-1.

12:05 - Tomljanovic face break și conduce cu 2-0.

12:01 - Australianca se impune în primul game din decisiv.

11:55 - Simona se impune în setul secund și intrăm în decisiv!

11:51 - Game Tomljanovic, dar Simona servește acum pentru a trimite meciul în decisiv.

11:47 - Simona face 5-3, iar Ajla servește acum pentru a rămâne în set.

11:43 - Simona mai face un break, are 4-3 și poate duce meciul în decisiv.

11:39 - Simona își face și ea serviciul și scorul este 3-3.

11:35 - Un nou game echilibrat, dar Ajla își face serviciul și are 3-2.

11:32 - Ajla e letală pe rever, face rebreak și scorul este 2-2.

11:28 - Un nou game echilibrat, dar Simona face break și are 2-1!

11:23 - Tomljanovic face rebreak după un game pe care Simona l-a avut în mână.

11:18 - Simona începe setul secund cu un break!

11:14 - Tomljanovic se impune în primul set! A fost un game maraton, pe care Simona a avut multe șanse să îl încheie.

10:59 - Simona ratează o minge de break, iar australianca are 5-4. Simona servește acum pentru a rămâne în set.

10:55 - Game foarte echilibrat, Simona salvează mingi de break, iar scorul devine 4-4.

10:47 - Simona mărește ritmul, e mai agresivă și face rebreak!

10:43 - Ajla face break și conduce cu 4-2.

10:38 - Game fără probleme pentru Tomljanovic, care conduce cu 3-2.

10:35 - Ajla fructifică a patra minge de break și scorul este 2-2.

10:26 - Ajla servește bine și își face serviciul în premieră în acest meci.

10:23 - Simona continuă meciul bun și conduce cu 2-0.

10:19 - Simona face break în startul meciului. Ajla servește slab, cu două duble-greșeli.

10:15 - A început meciul!

10:11 - Australianca va servi prima în acest meci.

10:07 - Cele două jucătoare intră pe teren.

10:04 - Fanii Simonei sunt prezenți în tribune cu drapelul României. Nici pandemia nu-i oprește!

09:58 - Cele două jucătoare sunt la vestiare, fac ultimele pregătiri înainte să intre pe teren.

09:40 - Învingătoarea o va întâlni în turul 3 pe Veronika Kudermetova, ocupanta locului 36 WTA.

Simona ocupă locul 2 WTA, iar Tomljanovic este pe 69.

Simona a mai întâlnit-o pe Tomljanovici de trei ori și a câștigat de fiecare dată.