Simona Halep a fost eliminată în turul doi de la Roma

Simona Halep a părăsit, miercuri noaptea, turneul de la Roma, fiind eliminată de Danielle Collins în turul doi.

Tenismena română a cedat în două seturi, scor 6-7 (1), 3-6, la capătul unui meci care a durat două ore și două minute.

Ce meci am avut pe Pietrangeli! Simona Halep și Danielle Collins au oferit o întâlnire superbă, cu multă tensiune și un nivel de joc extrem de ridicat.

Cele două tenismene au mers cap la cap în primul set, unul în care Simona a reușit să contracareze loviturile puternice ale americancei, finalistă anul acesta la Australian Open, cu multă dăruire.

Simona a servit la 6-5 pentru câștigarea primului act, însă americanca a reușit breakul, iar apoi a controlat în totalitate tie-breakul și și-a adjudecat setul după o oră și 21 de minute!

Un prim set pierdut care a cântărit probabil mult în evoluția Simonei din cel de-al doilea. Sau poate alunecarea după care fostul lider WTA s-a ținut cu mâna de glezna dreaptă și care ne-a dus pe toți cu gândul la accidentarea de anul trecut.

În orice caz, Simona n-a mai fost aceeași în setul doi, în timp ce Collins a continuat să trimită mingile cu toată puterea și să bifeze puncte.

A fost cea de-a treia confruntare dintre cele două, iar Danielle Collins preia conducerea, cu 2-1.

În runda următoare, Danielle Collins o va întâlni pe Amanda Anisimova.

Simona părăsește Roma cu un cec în valoare de 13.176 de euro și 60 de puncte WTA și se va concentra de acum pe Roland Garros.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția meciului dintre Simona Halep și Danielle Collins, din turul doi al turneului de la Roma:

Simona Halep - Danielle Collins 6-7 (1), 3-6

BREAK, SET ȘI MECI DANIELLE COLLINS

Break și Simona rămâne în meci.

Simona își face serviciul, dar Collins va servi pentru a închide meciul.

Danielle Collins salvează o minge de break, iar apoi închide game-ul. Americanca este la doar un game distanță de câștigarea meciului.

Game pentru Simona, primul al ei din setul doi.

Danielle Collins își face serviciul și se distanțează la 4-0. Simona pare cam resemnată...

Un nou break izbutit de sportiva americană, care se desprinde în setul secund.

Americanca revine de la 0-30 și duce scorul la 2-0.

Simona își pierde serviciul în debutul setului doi.

Danielle Collins își adjudecă primul set la tie-break, cu 7-1, după o oră și 21 de minute!

Collins are 5-1 în tie-break.

3-0 pentru Collins, după trei mingi jucate în tie-break.

Break la 0 reușit de jucătoarea din SUA și vom aveam tie-break.

Simona izbutește breakul si va servi pentru câștigarea primului set. Avem o oră și 11 minute de la startul jocului!

INFO: Simona are 19 de victorii și cinci înfrângeri în acest sezon, în timp ce Danielle Collins, finalistă la Australian Open, a câștigat 10 meciuri și a pierdut patru în 2022.

Game câștigat ușor de Simona și intrăm "în prelungiri".

Două șanse de break pentru Simona, însă americanca rezistă și își face serviciul. Simona urmează să servească pentru a rămâne în acest prim set.

Simona își face serviciul și egalează la 4. Ce meci intens avem pe Pietrangeli!

Din fericire, Simona continuă și nu pare că este afectată de alunecarea de mai devreme.

Simona alunecă și se ține cu mâna de glezna dreaptă! Amintim că tenismena noastră s-a accidentat grav la ediția de anul trecut a turneului de la Roma.

Rebreak izbutit de Simona.

Simona se duce repede la 40-0, dar americanca returnează fantastică și întoarce soarta game-ului, reușind breakul.

Vine răndul americancei să salveze mingi de break. 3-2 pentru Collins când avem jumătate de oră de la startul jocului.

Simona salvează o minge de break și apoi egalează la doi, în acest început de meci extrem de echilibrat.

INFO: Meciul de mâine, din optimi, dintre câștigătoarea acestei întâlniri și Amanda Anisimova se va juca tot pe arena Pietrangeli, nu mai devreme de ora 16:00 - ora României.

Încurajată frenetic din tribune, Simona recuperează breakul.

Simona servește modest, iar Collins izbutește breakul.

Americanca își adjudecă primul game al meciului.

Vezi: Simona Halep și-a aflat posibila adversară din optimi la Roma

ora 22:06 - A început meciul

INFO: După un meci de aproape trei ore, Stan Wawrinka l-a învins pe Laslo Djere, iar jocul Simonei va începe în sfârșit.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 21 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din SUA se află pe poziția a 9-a.