Simona Halep se califică în semifinale la Toronto după un meci de mare luptă

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Toronto.

Sportiva noastră a trecut de favorita numărul 10, Cori Gauff, pe care a învins-o în două seturi, scor 6-4, 7-6 (2).

Primul set a fost foarte echilibrat și diferența a fost minimă, Simona fiind puțin mai precisă cu loviturile câștigătoare.

Apoi, în setul secund jucătoarea noastră a avut ceva emoții pe final, dar a ajuns în semifinale la Openul Canadei.

Pentru Simona aceasta a fost a patra victorie cu Cori Gauff fără set pierdut în tot atâtea partide.

În semifinale, Simona se va întâlni cu Jessica Pegula (7 WTA), împotriva căreia nu a mai jucat până acum.

Partida din semifinale va avea loc sâmbătă, de la o oră care nu a fost anunțată încă de organizatori, LIVE pe SpotMedia.ro.

Pentru prezența în semifinale, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 133.400 de dolari și 350 de puncte WTA. Dacă va ajunge în finală va primi 259.100 de dolari, iar câștigarea trofeului îi va aduce 439.700 de dolari.

SIMONA HALEP - CORI GAUFF 6-4, 7-6 (2)

21:56 - Victorie! Simona e în semifinale!

21:50 - Gauff mai face un break și avem tie-break!

21:45 - Simona mai face un break și servește din nou pentru victorie.

21:41 - Gauff face break, iar scorul devine 5-5.

21:35 - Gauff își face serviciul, iar acum Simona servește pentru victorie!

21:31 - Simona salvează două mingi de break și are 5-3!

21:23 - Gauff își face serviciul, scorul este 4-3.

21:19 - Gauff face break, scorul devine 4-2.

21:15 - Simona face break, scorul este 4-1 și victoria e tot mai aproape.

21:10 - Gauff face break, iar scorul este 3-1.

21:06 - Simona mai face un break și scorul este 3-0!

21:02 - Game bun pentru Simona și scorul este 2-0.

20:58 - Simona începe excelent setul secund, cu un break!

20:54 - Simona are nervii tari și ia primul set cu 6-4!

20:50 - Gauff își face serviciul, iar Simona servește acum pentru câștigarea setului.

20:46 - Simona salvează o minge de break, iar scorul este 5-3!

20:39 - Game echilibrat, se ajunge la deuce, dar Gauff își face serviciul.

20:36 - Game bun pentru Simona, scorul devine 4-2!

20:31 - Simona face break și are 3-2!

20:23 - Game echilibrat, dar Simona rezistă și scorul este 2-2.

20:18 - Game bun pentru Gauff la serviciu, scorul este 2-1 pentru americancă.

20:15 - Gauff face rebreak, scorul este 1-1.

20:12 - Simona debutează excelent în meci, cu un break!

20:08 - A început meciul!

20:04 - Meciul va începe cu Gauff la serviciu.

Cori Gauff ocupă locul 11 în clasamentul WTA și este o mare promisiune a tenisului american.

Pe Simona a mai întâlnit-o de trei ori, iar sportiva noastră s-a impus de fiecare dată în două seturi.

Simona este dublă campioană la Openul Canadei și mai are în palmares și o finală pierdută.