Simona Halep se califică superb în semifinale la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon după ce a învins-o pe americanca Amanda Anisimova (25 WTA).

Sportiva noastră a avut o noua prestație strălucitoare și s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Agresivă și precisă, Simona și-a pus în aplicare la perfecție planul tactic încă din startul meciului, iar Anisimova a fost neputincioasă în fața jocului solid arătat de sportiva noastră.

Primul set l-a câștigat în doar 31 de minute, cu o eficiență maximă, forțând-o pe Anisimova să greșească foarte mult.

Simona a continuat să joace solid și a trecut în avantaj în setul secund foarte rapid, dar pe final Anisimova a forțat în ultimele game-uri și s-a apropiat periculos, având trei mingi de break la 5-4 pentru româncă. Totuși, Simona a avut nervii tari și a rezistat.

Pentru Simona aceasta este a treia semifinală la Wimbledon din carieră, după cele din 2014 (pierdută cu Eugenie Bouchard) și 2019, când a câștigat și turneul.

În semifinale, Simona se va duela cu Elena Rybakina (23 WTA), pe care o conduce cu 2-1 la meciuri directe. Partida din semifinale va avea loc joi, de la ora 17:00.

Calificarea în semifinale îi aduce Simonei un cec în valoare de 650 de mii de dolari. Finala e recompensată cu 1.27 milioane de dolari.

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA 6-2, 6-4

16:40 - Final de meci!!! Simo e în semifinale!

16:39 - Simona salvează trei mingi de break, suntem la deuce.

16:35 - Game Anisimova, iar Simona servește acum pentru victorie.

16:32 - Break pentru Anisimova și suspansul se prelungește.

16:28 - Game Anisimova, iar acum Simona servește pentru victorie!

16:25 - Game la zero pentru Simona, care e tot mai aproape de victorie!

16:23 - Simona defilează pe teren, Amanda e nervoasă, înca un break, iar scorul este 4-1!

16:20 - Game lejer pentru Simona, care conduce cu 3-1.

16:16 - Simona face break, iar scorul este 2-1!

16:13 - Simona răspunde cu un game la zero, scorul este 1-1.

16:11 - Anisimova își face serviciul în startul setului secund.

16:07- Simona nu are emoții la serviciu, iar scorul este 6-2 în primul set!

16:03 - Game pentru Anisimova, iar acum Simona servește pentru câștigarea setului.

16:00 - Simona salvează două mingi de break, iar scorul este 5-1. Presiunea e acum pe Anisimova.

15:52 - Simona mai face un break și are 4-1.

15:48 - Simona e foarte concentrată și are 3-1.

15:44 - Simona profită de prima minge de break și are 2-1!

15:40 - Game lejer pentru Simona, scorul este 1-1.

15:38 - Anisimova face un game alb la debut.

15:37 - A început meciul!

15:32 - Meciul va începe cu Anisimova la serviciu.

15:30 - Cele două jucătoare intră pe teren.

Simona este pe locul 18 în clasamentul WTA, iar Anisimova este pe locul 25.

Scorul întâlnirilor precedente este 2-1 pentru Simona. Sportiva noastră a învins-o recent la Bad Homburg în două seturi.

La precedenta apariție la Wimbledon, Simona a câștigat turneul în 2019. În total, jucătoarea noastră are 11 meciuri la rând câștigate.

Meciul este televizat de Eurosport.

Câștigătoarea se va duela în semifinale cu învingătoarea dintre Ajla Tomljanovic și Elena Rybakina.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!