România a învins la limită Armenia

Naționala României a câștigat meciul jucat luni seara, pe teren propriu, cu reprezentativa Armeniei, în Grupa J a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial de anul viitor.

„Tricolorii” s-au impus cu 1-0 după un gol marcat cu capul de cel mai scund jucător de pe teren, Alexandru Mitriță, în minutul 26.

Cu acest rezultat, reprezentativa pregătită de Mirel Rădoi a ajuns la 13 puncte și a urcat pe locul doi în clasamentul grupei, după Germania, care a obținut deja biletele pentru Mondialul din Qatar.

Așa cum era de așteptat, Mirel Rădoi a folosit o formulă mai ofensivă față de meciul cu Germania, iar "tricolorii" au controlat prima repriză a întâlnirii de pe stadionul Steaua, prima jucată de naționala României în Ghencea după o pauză de 12 ani.

În fața a peste 13 mii de suporteri, Ianis Hagi și compania au pus stăpânire imediat pe centrul terenului, iar golul a picat în minutul 26. Surprinzător, acesta a fost marcat cu capul de Mitriță, cel mai scund jucător de pe teren, după o centrare foarte bună a lui Răzvan Marin.

Reprezentativa noastră a continuat să atace, dar Yurchenko a închis poarta, iar la pauză s-a intrat cu 1-0.

Repriza secundă a adus o echipă a Armeniei mult mai periculoasă, în timp ce "tricolorii" au făcut pasul înapoi.

Mkhitaryan a avut câteva ocazii importante, dar Niță a fost la post de fiecare dată, iar când portarul nostru părea bătut, starul Romei a gafat ca un începător. Pentru noi, Ianis Hagi a trecut cel mai aproape de gol, cu o lovitură liberă executată excelent, dar la care goalkeeperul advers a avut un răspuns pe măsură.

Meciul s-a încheiat cu Armenia în atac, dar tabela nu s-a mai schimbat, iar România obține un succes important, cu care a răzbunat înfrângerea de la Erevan, dar și mai important stă la mână ei în lupta pentru ocuparea locului secund în clasamentul grupei.

Vezi: Rezultatele de luni și clasamentul în Grupa J | Germania merge la Cupa Mondială, România urcă pe locul doi

Ati putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre reprezentativele naționale ale României și Armeniei, din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022:

România - Armenia 1-0 (Mitriță '26)
*apăsați refresh pentru actualizarea paginii

'90+4 - FINALUL MECIULUI! ROMÂNIA CÂȘTIGĂ ȘI URCĂ PE LOCUL 2 ÎN CLASAMENTUL GRUPEI!

'90+1 - Niță respinge superb la un șut de la distanță al armenilor și tot stadionul îi scandează numele.

'90+1 - Nedelcearu respinge excelent mingea cu capul.

'90 - Patru minute de prelungiri pentru repriza secundă.

'90 - Răzvan Marin șutează în zid dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

INFO: Germania se desprinde la 4-0 în Macedonia de Nord, după un gol marcat de Musiala, în minutul 84.

'86 - Mihăilă faultează din spate, iar centralul italian îi arată un cartonaș galben. Atacantul Parmei va fi suspendat la următorul meci al naționalei, cu Islanda.

'85 - Niță reține la un șut trimis de Mkhitaryan.

'84 - Cicâldău vede cartonașul galben pentru o tragere de timp.

'83 - Mihăilă pătrunde periculos în careul advers, dar scapă mingea în afara terenului.

INFO: Islanda face și ea 3-0 cu Liechtenstein. A punctat Gudmundsson, în minutul 79, tot din penalti.

'81 - Ultimele două schimbări în naționala României: ies Ianis Hagi și Stanciu, intră Mihăilă si Dragoș Nedelcu.

'80 - Vardanyan, intrat în partea secundă, trimite mult peste poarta noastră.

'79 - Bancu ratează degajarea, dar, din fericire, Niță este pe fază si evităm un autogol rușinos.

INFO: Același Werner (min.74) înscrie, iar Germania face 3-0 în Macedonia de Nord.

INFO: Werner (min.70) marchează pentru Germania în meciul din Macedonia de Nord. Nemții conduc cu 2-0.

'70 - Ianis Hagi execută superb o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Yurchenko are o intervenție pe măsură și scoate de sub bară.

'68 - Un membru al staff-ului armean este eliminat de arbitrul Daniele Orsato, pentru proteste.

'66 - O nouă schimbare la "tricolori" iese Rațiu, intră Manea.

'65 - Mkhitaryan dă pe lângă minge într-o poziție foarte bună. Ce ocazie irosită de atacantul lui AS Roma.

INFO: Pentru Moruțan este debutul în naționala mare a României.

'62 - Dublă schimbare în naționala României: ies Mitriță și Keșeru, intră Moruțan și Ivan.

'61 - Mitriță intră în careul advers, centrează, dar niciun coechipier nu ajunge la minge.

'60 - Ianis Hagi șutează de la marginea careului, dar mingea nu are forță și este prinsă fără emoții de goalkeeperul oaspeților.

'58 - Mkhitaryan reia cu capul peste poartă dintr-o poziție foarte bună. Armenia are inițiativa în această parte secundă, iar Rădoi pregătește primele înlocuiri.

'55 - Haroyan trimite cu capul după un corner, dar Niță este la post și reține cu siguranță.

'54 - Șutul deviat al lui Adamyan se duce peste poarta lui Niță.

INFO: Germania deschide scorul în Macedonia de Nord și România urcă pe locul doi în grupă. A marcat Havertz, în minutul 50.

INFO: 13.576 de spectatori prezenți în tribunele stadionului din Ghencea.

'46 - Trei schimbări la pauză la armeni: au intrat Adamyan, Geloyan si Zelarayan, au ieșit Bayramyan, Grigoryan și Barseghyan.

Startul reprizei secunde

'45 - Finalul primei reprize.

INFO: În primele 40 de minute ale meciului, România a avut o posesie de 72% față de doar 28% pentru armeni.

'39 - Răzvan Marin șutează excelent de la aproximativ 30 de metri, iar Yurchenko este nevoit să respingă în corner.

INFO: Islanda face 2-0 cu Liechtenstein. Golul doi a fost marcat de Gudmundsson, în minutul 35, dintr-o lovitură de la 11 metri.

'34 - O nouă șansă pentru "tricolori"! Șutul lui Cicâldău este respins în corner.

'33 - Ce ocazie! Keșeru îi pasează excelent lui Mitriță, care rămâne singur cu portarul advers, dar este deposedat în ultimul moment de Haroyan.

'32 - Răzvan Marin șutează de la distanță, dar mingea este deviată și se duce în afara terenului.

INFO: În acest moment, clasamentul în Grupa J a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2022 se prezintă astfel:

1. Germania 19p
  2. Macedonia de Nord 13p
  3. România 13p
  4. Armenia 12p
  5. Islanda 8p
  6. Liechtenstein 1p

Prima clasată merge la World Cup 2022, în timp ce echipa de pe locul doi va disputa un baraj.

INFO: La 1.67 metri, Alex Mitriță este cel mai scund jucător de pe teren!

'26 - GOOOL ROMÂNIA !!! Mitriță marchează cu capul (!) dintr-o centrare a lui Răzvan Marin !!!

'24 - Yurchenko prinde o centrare din stângă a lui Bancu.

INFO: Islanda a deschis scorul în meciul de acasă cu Liechtenstein, prin Thordarson (min.19).

'18 - Chiricheș greșește preluarea și Yurchenko reține mingea.

'17 - Keșeru nu reușește să preia prim planul la o centrare bună din partea dreaptă a lui Rațiu.

INFO: Este primul meci disputat de naționala României în Ghencea după o pauză de 12 ani.

INFO: În luna martie, la Erevan, Armenia a învins România cu 3-2, cu goluri marcate în minutele 86 și 89.

'11 - Chiricheș ratează preluarea la o centrare bună a lui Stanciu.

INFO: Din estimările comentatorilor Pro TV, în tribunele noului stadion Steaua s-ar afla peste 10.000 de spectatori. În total, FRF a scos la vânzare 15.000 de bilete.

INFO: De la aceeași oră, în grupa României se mai joacă meciurile Macedonia de Nord - Germania și Islanda - Liechtenstein.

Primele imagini cu fanii tricolori pe stadionul Steaua: dincolo de pandemie și de restricții, România se întoarce astăzi în Ghencea! LUPTĂM ÎMPREUNĂ! Victorie cu Armenia! ????????

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Luni, 11 octombrie 2021

'4 - Stanciu pătrunde în careul advers, șutează, dar mult pe lângă.

'3 - Bancu centrează, Keșeru reia, însă peste poartă.

'1 - Barseghyan profită de o eroare a lui Nedelcearu, avansează și șutează, dar mingea se duce pe lângă poarta "tricolorilor".

ora 21:45 - Startul meciului

11 pe teren, alți 12 pe bancă, mii în tribune și milioane în lume – toți pentru victoria României în seara asta! România - Armenia, 21:45

Meciul se joacă pe noul stadion Steaua și este televizat de postul Pro TV.

Înaintea acestui joc, "tricolorii" sunt pe locul 4 în clasamentul Grupei J, cu 10 puncte, în timp ce armenii ocupă locul 3, cu 12 puncte.

ECHIPELE

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 5. Nedelcearu, 11. Bancu – 18. Marin, 23. Stanciu, 8. Cicâldău – 20. Mitriță, 13. Keșeru, 14. Hagi. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Vlad, 16. Moldovan – 3. Toșca, 4. Manea, 7. Mihăilă, 9. Ivan, 10. Maxim, 15. Nedelcu, 17. Rus, 19. Cordea, 21. Moruțan, 22. Albu

ARMENIA: 1. Yurchenko – 2. Terteryan, 4. Voskanyan, 3. Haroyan, 13. Hovhannisyan – 17. Udo, 5. Grigoryan, 8. Spertsyan – 11. Barseghyan, 18. Mkhitaryan, 7. Bayramyan. Selecționer: Joaquín Caparrós
Rezerve: 12. Aivazov, 16. Buchnev – 6. Arakelyan, 9. Zelarayán, 10. Vardanyan, 14. Monroy, 15. Mkoyan, 19. Geloyan, 20. Karapetyan, 21. Muradyan, 22. Adamyan, 23. Margaryan

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).