Preliminarii EURO 2024: România învinge Andorra

Echipa națională a României a debutat cu dreptul în preliminariile pentru EURO 2024, după ce a învins Andorra cu 2-0 în deplasare, într-un meci din grupa I.

După o primă jumătate de oră neconvingătoare, Denis Alibec a avut un gol anulat pentru ofsaid în minutul 30.

La cinci minute distanță, Dennis Man a deschis scorul cu o lovitură de cap, din centrarea trimisă din dreapta de Olimpiu Moruțan.

Apoi, în minutul 50, Denis Alibec a fost găsit excelent de Răzvan Marin și a punctat cu un șut plasat.

Din minutul 61, Andorra a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Rebes.

În celelalte meciuri din Grupa I, Elveția a învins Belarus cu 5-0, iar Israel a remizat cu Kosovo, scor 1-1.

Clasamentul după prima etapă e următorul: 1. Elveția 3p, 2. România 3p, 3. Kosovo 1p, 4. Israel 1p, 5. Andorra 0p, 6. Belarus 0p.

România va disputa următorul meci din grupa de calificare marți, de la ora 21:45, cu Belarus, pe Arena Națională.

În prima repriză a meciului cu Andorra, fanii veniți din România s-au bătut în tribune. Ei au fost admondestați de suporterii români din diasporă, care le-au transmis să înceteze.

ANDORRA - ROMÂNIA 0-2

90+3 - Final de meci!

87 - Alibec primește în careu, dar este blocat în momentul șutului.

79 - Schimbare: Tănase intră în locul lui Stanciu.

78 - Tavi Popescu vede cartonașul galben.

75 - Tavi Popescu trage în portar după un călcâi în careu al lui Alibec!

74 - Schimbări România: Octavian Popescu și Dobre intră în locul lui Man și Moruțan.

65 - Schimbări România: Marius Marin și Tudor Băluță intră în locul lui Răzvan Marin și Darius Olaru.

61 - Rebes vede al doilea cartonaș galben și e eliminat.

52 - Dennis Man trage puțin pe lângă din unghi din pasa lui Olaru!

50 - GOL ROMÂNIA!!! Alibec marchează cu un șut plasat din pasa lui Răzvan Marin!!!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

35 - GOL ROMÂNIA!!! Man deschide scorul cu o lovitură de cap după o centrare a lui Moruțan din dreapta!

30 - GOL ANULAT ROMÂNIA! Alibec reia cu capul în bară, mingea îi revine, iar atacantul marchează din 6 metri! Reușita e anulată pentru ofsaid.

26 - Jocul României e slab. Avem posesia, dar nu ajungem în careu.

23 - Răzvan Marin vede cartonașul galben.

17 - Corner pentru România, dar faza rămâne fără rezultat.

9 - Prima ocazie pentru România! Mingea ajunge la Alibec, care trage din 14 metri peste poartă!

3 - Alibec primește în careu, dar este deposedat.

Andorra: Alvarez – C.Rubio, Llovera, Alvedra, San Nicolas – A. Martinez, Rebes, Vales, Cervos – M. Viera, Rosas

Rezerve: Gomes, Pires, De Pablos, Vieira, Pujol, R. Fernandez, I. Fernandez, Vales, Guillen, M.Garcia, Bernat, Rubio

România: Radu - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu - Stanciu, Marin, Olaru - Moruțan, Alibec, Man

Rezerve: Niță, Moldovan, Manea, Nedelcearu, Băluță, Cicâldău, Munteanu, Opruț, Marin, Dobre, Tănase, Tavi Popescu