Naomi Osaka o învinge pe Jennifer Brady în finala Australian Open

Naomi Osaka a câștigat finala feminină de la Australian Open 2021, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady.

Tenismena niponă s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-3, după un meci pe care l-a dominat în mare măsură.

Osaka a început în forță și a preluat controlul pe tabelă, dar Brady a reușit să mai echilibreze și să egaleze. Totuși, Osaka a încheiat primul set cu un break.

Apoi, în setul secund, nipona a condus fără probleme și a obținut astfel victoria în finala de la Melbourne.

În urma acestui rezultat, Naomi Osaka a obținut al doilea titlu din carieră la Australian Open.

În total, nipona are 4 titluri de Grand Slam câștigate. Ea s-a impus astfel în toate cele patru finale de Grand Slam jucate.

Începând de luni, Osaka va urca pe locul 2 WTA și o va întrece pe Simona Halep.

OSAKA - BRADY 6-4, 6-3

12:03 - Osaka se impune și câștigă titlul la Australian Open!

12:01 - Brady are ceva emoții, face 5-3, dar acum Osaka servește pentru câștigarea trofeului.

11:55 - Osaka își face serviciul și conduce cu 5-2.

11:51 - Game la zero pentru Brady, scorul este 4-2.

11:49 - Brady recuperează un break!

11:42 - Osaka mai face un break și victoria e tot mai aproape!

11:38 - Osaka are 3-0 și e tot mai aproape de victorie!

11:35 - Break pentru Osaka și scorul devine 2-0.

11:33 - Game rapid pentru Osaka în startul setului secund.

11:28 - Brady trimite direct în fileu, iar Osaka face break și câștigă primul set cu 6-4!

11:23 - Osaka iese dintr-un game complicat, are 5-4, iar Brady servește acum pentru a rămâne în set.

11:18 - Brady salvează o minge de break și scorul este 4-4.

11:11 - Osaka își face cu greu serviciul și trece din nou în avantaj.

11:08 - Game la zero pentru Brady și scorul este 3-3!

11:05 - Brady face rebreak și vedem primele momente de slăbiciune pentru Osaka în acest meci.

10:59 - Break la zero pentru Osaka și scorul este 3-1!

10:56 - Un nou game fără probleme la serviciu pentru Osaka, iar scorul este 2-1.

10:53 - Game foarte echilibrat, dar Brady rezistă și egalează la unu.

10:47 - Naomi Osaka pornește în forță, cu un game alb.

10:46 - A început finala!

10:40 - Meciul va începe cu Osaka la serviciu.

10:38 - Sportivele intră pe teren.

10:31 - Cele două jucătoare fac ultimele pregătiri înainte de a intra pe teren.

Naomi Osaka ocupă locul 3 WTA, iar Jennifer Brady este pe 24.

Dacă va câștiga acest meci, Osaka o va întrece pe Simona Halep în clasamentul WTA.

Scorul întâlnirilor precedente este 2-1 pentru Osaka.