România, învinsă la scor de Muntenegru în Liga Națiunilor

Echipa națională a României a fost învinsă pe teren propriu în Liga Națiunilor, scor 0-3, cu Muntenegru.

A fost o seară de coșmar în Giulești, unde „tricolorii” au suferit a treia înfrângere din patru meciuri în Liga Națiunilor la capătul unei partide lamentabile.

Scorul a fost deschis în minutul 42 de Mugosa, cel care s-a dovedit a fi eroul muntenegrenilor. Acesta a marcat cu o lovitură de cap după ce a scăpat din marcajul lui Chiricheș.

România a avut o bară în finalul primei reprize prin Răzvan Marin, dar cei care au marcat au fost tot muntenegrenii.

Mugosa l-a pierdut din nou pe drum pe Chiricheș în minutul 56 și a punctat cu o lovitură de cap, iar șapte minute mai târziu a punctat din nou cu un șut plasat.

România a încheiat partida în genunchi, iar fanii au scandat demisia la unison și l-au cerut selecționer pe Gică Hagi.

În celălalt meci din grupă, Bosnia a învins Finlanda cu 3-2.

După rezultatele din această etapă, clasamentul grupei arată astfel: 1. Muntenegru 7p, 2. Bosnia 6p, 3. Finlanda 5p, 4. România 3p.

România va mai disputa două meciuri în Liga Națiunilor, cu Finlanda (deplasare, pe 23 septembrie) și Bosnia (acasă, pe 26 septembrie).

ROMÂNIA - MUNTENEGRU 0-3

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

85 - Nu se mai joacă mare lucru, publicul pleacă în valuri.

76 - Schimbare România: Păun intră în locul lui Marius Marin.

72 - Echipa noastră nu mai joacă nimic, e în genunchi.

68 - Marius Marin vede cartonașul galben.

67 - Fanii striga la unison "demisia, demisia". Gică Hagi e cerut selecționer.

63 - GOL MUNTENEGRU! Mugosa face 3-0 cu un șut plasat din 17 metri!

62 - GOL ANULAT ROMÂNIA! Pușcaș marchează din pasa lui Tănase, dar reușita e anulată pentru ofsaid.

57 - Schimbări România: Olaru, Oct. Popescu și Sorescu intră în locul lui Mihăilă, Ștefănescu și R. Marin.

56 - GOL MUNTENEGRU! Mugosa face 2-0 cu o lovitură de cap după o centrare din stânga.

51- Tănase pasează bine la Ștefănescu, dar șutul acestuia e în blocaj.

46 - Se reia jocul!

Schimbare România: Tănase intră în locul lui Maxim.

Schimbare Muntenegru: Vukcevic intră în locul lui Jovovic.

45 - Pauză!

45 - Ce ocazie!!! Răzvan Marin trage în bara din marginea careului, mingea revine la Ștefănescu, dar acesta reia incredibil cu capul direct în portar.

42 - GOL MUNTENEGRU! Mugosa, scăpat din marcajul lui Chiricheș, deschide scorul cu capul din 3 metri după un corner!

40 - Burcă și Tomasevic văd cartonașul galben. Burcă va fi suspendat cu Finlanda.

39 - Jovovic vede cartonașul galben.

37 - Jovovic reia slab cu capul din 7 metri.

31 - Muntenegrenii sunt aproape de gol după un corner, d ar mingea deviată de Krstovic trece milimetric pe lângă bară.

30 - Marius Marin pasează direct la adversar, dar Chiricheș intervine salvator în careu.

28 - Avem șansa unui contraatac, dar pasa lui Răzvan Marin spre Pușcaș e complet greșită.

25 - Savicevic trage din unghi, mingea se duce mult peste.

16 - Ștefănescu trage din unghi, trage puternic, dar se ridică fanionul pentru ofsaid.

11 - Maxim centrează din stânga, dar muntenegrenii resping în corner.

5 - România începe bine meciul și are posesia.

2 - Lovitură liberă pentru echipa noastră din marginea careului, dar mingea e respinsă.

România: 1. Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt., 15 Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 14. M. Marin, 10. Maxim – 21. Ștefănescu, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 3. Camora, 5. Păun, 7. Oct. Popescu, 8. Cicâldău, 17. Rus, 19. Tănase, 20. Hanca, 22. Sorescu, 23. Olaru

Muntenegru: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević, 3. Radunović – 16. Jovović, 19. Šćekić, 10. Janković, 18. Savićević – 9. Mugoša, 14. Krstović.

Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 2. A. Vukčević, 4. M. Vukčević, 8. Božović, 11. Bećiraj, 15. Raičković, 17. Bubanja, 20. Šipčić, 21. Camaj, 22. Milović, 23. Đukanović

În tur, Muntenegru a câștigat cu 2-0.

România este pe ultimul loc, cu 3 puncte, iar Muntenegru este pe 3, cu 4 puncte.