România învinge Austria și urcă pe primul loc în grupa din Liga Națiunilor

Echipa națională a României a câștigat meciul cu Austria, scor 3-2, și a urcat pe primul loc în grupa 1 din Liga Națiunilor, Liga B.

Cu cinci schimbări în echipa de start față de meciul cu Irlanda de Nord, România a început perfect confruntarea de la Klagenfurt.

Echipa noastră a deschis scorul încă din minutul 3, prin Denis Alibec, care a punctat cu un șut plasat lângă bară din marginea careului.

Austria a pus apoi stăpânire pe joc, iar egalarea a venit în minutul 17, cand Bumgartner a punctat cu un șut deviat de Dragoș Grigore.

Până la pauză, Austria a fost echipa mai periculoasă, dar scorul a rămas 1-1.

Totuși, echipa noastră a început mai bine partea secundă, iar Dragoș Grigore a facut 2-1 în minutul 51, cu o reluare din șase metri, după o lovitură liberă bătută de Maxim.

De această dată, România s-a apărat bine și chiar a marcat și golul de 3-1, prin Maxim în minutul 70, printr-un lob superb.

Austriecii au punctat și ei cu 10 minute înainte de final, prin Onisiwo, cu o lovitură de cap, dar echipa noastra a obținut victoria.

În celălalt meci din grupa noastră, Norvegia a câștigat cu 5-1 în Irlanda de Nord.

România conduce în grupa 1 cu 4 puncte, urmată de Austria (3 puncte), Norvegia (3 puncte) și Irlanda de Nord (1 punct).

România va disputa următoarele meciuri din Liga Națiunilor pe 11 octombrie, în deplasare cu Norvegia, de la ora 19:00, și pe 14 octombrie, acasă cu Austria, de la ora 21:45. Până atunci avem și barajul pentru EURO 2020 cu Islanda, pe 8 octombrie.

AUSTRIA - ROMÂNIA 2-3 (Baumgartner '17, Onisiwo '80 / Alibec '3, Grigore '51, Maxim '70)

90+4 - Final de meci!!!

90+4 - Scăpăm de această fază periculoasă, mingea e la noi! Mai sunt 45 de secunde!

90+3 - Lovitură libera periculoasă din marginea careului nostru!

90 - 4 minute suplimentare!

90 - Stanciu trage din 15 metri slab în brațele portarului!

87 - Stanciu vede cartonașul galben.

85 - Austriecii s-au năpustit în atac în acest final de meci.

80 - GOL AUSTRIA!!! Onisiwo înscrie pentru austrieci cu o lovitură de cap, de lângă Dragoș Grigore.

79 - Grillischt trage din marginea careului, mingea e deviată în corner!

74 - Burcă vede cartonașul galben!

74 - Schimbare România: Nedelcearu intră în locul lui Chiricheș.

73 - Iancu trage bine din unghi din lovitură liberă, dar mingea lovește bara laterală!!!

70 - GOL ROMÂNIA!!! Maxim face 3-1 cu un lob de senzație după o pasă greșită a unui adversar!!!

68 - Schimbare România: Pușcaș intră in locul lui Alibec.

65 - Tătărușanu le oferă mingea austriecilor, dar Crețu intervine bine în careu.

60 - Contraatac al austriecilor, dar Tătărușanu reține un șut slab.

58 - Atac bun pentru România, dar Coman și Alibec se încurcă în careul advers!

56 - Schlager trage pe lângă poarta noastră din marginea careului!

55 - Iancu a intrat prost în meci, e neatent și se ceartă cu Burcă. Acesta îi reproșează poziționarea greșită.

Info: Norvegia are 5-1 în Irlanda de Nord.

53 - Ce ocazie! Coman bate bine cornerul, dar Grigore trimite pe lângă de această dată!

52 - Rămânem în atac și obținem un nou corner!

51 - GOL ROMÂNIA!!! Grigore punctează din fața porții, din 6 metri, după o lovitură liberă bătută de Maxim!

48 - Grigore vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

Cât este pauză, vă invităm să citiți și alte articole de pe SpotMedia.ro:

45+3 - Pauză!

45 - 3 minute de prelungiri.

45 - Bancu primește un ultim avertisment din partea arbitrului. E cel mai slab om al nostru până acum.

44 - Și Stanciu s-a văzut puțin în prima repriză, a greșit multe mingi.

42 - Plecăm pe contraatac, dar Stanciu preia greșit în jumătatea adversă.

Breaking News: Gică Popescu a fost testat pozitiv cu noul coronavirus!

40 - Schimbare România: Iancu intră în locul lui Deac.

37 - Deac se resimte și primește îngrijiri. Mijlocașul de la CFR urlă de durere după ce a călcat strâmb la aterizare.

34 - Stanciu trage din marginea careului, dar mingea se izbește de Chiricheș.

33 - Atacăm în partea stângă prin Stanciu și Coman, dar primul greșește o pasă simplă și pierdem posesia.

32 - Ianis Hagi e trimis la încălzire.

30 - Austriecii ne prind din nou descoperiți în partea stângă, dar Grigore rezolvă.

28 - România încearcă un pressing avansat și reușim să recuperam mingea. Maxim e omul de legătură până acum, iar Bancu mâna moartă.

26 - Austriecii ajung din nou în careul nostru, dar mingea îl lovește pe Tătărușanu.

25 - Încercăm un atac după câteva minute, dar Maxim pasează imprecis spre Deac.

24 - Austriecii sunt tot mai prezenți în jumătatea noastră de teren în ultimele minute. Avem probleme să trecem de centru.

21 - Austriecii sunt din nou periculoși, dar Chiricheș trimite peste poartă.

20 - Atac prelungit al austriecilor, dar defensiva noastră se apără bine la această fază.

Info: Norvegia face 3-1 în Irlanda de Nord.

17 - GOL AUSTRIA!!! Baumgartner egaleazăcu un șut din vole din 14 metri! Mingea e deviată de Grigore!

15 - Încercăm să pasam scurt din corner, dar austriecii recapătă posesia.

15 - Coman pătrunde din nou în partea stângă și obține un corner!

13 - Stanciu trage din prima cu piciorul stâng din marginea careului, dar mingea trece alături de poartă!

12 - România recâștigă posesia și încercăm să-i ținem departe pe austrici de jumătatea noastră.

10 - Prima ocazie a austriecilor după o fază fixă! Mingea lovește bara după o reluare din fața porții!

INFO: În celălalt meci din grupa noastră s-au marcat nu mai puțin de 3 goluri în 7 minute! Norvegia conduce cu 2-1 în Irlanda de Nord, după golurile înscrise de Elyounoussi (min.2) și Haaland (min.7), în timp ce pentru gazde a punctat McNair (min.6).

7 - Crețu încearcă o pasă spre Burcă în jumătatea adversă, dar trimite în aut. România începe bine meciul!

6 - Burcă intervine excelent și blochează primul atac al austriecilor.

5 - Florinel Coman pătrunde în banda stângă, dar e blocat în momentul centrării!

3 - GOL ROMÂNIA!!! Denis Alibec deschide scorul cu un șut pe jos din 15 metri, lângă bară, din pasa lui Florinel Coman!!!

2 - Prima ocazie a României! Maxim patrunde bine în partea dreapta, dar centrarea sa e respinsă de portarul advers!

Austria: Schlager - Lainer, Posch, Hinteregger, Ulmer, Grillitsch, Baumgartlinger - Sabitzer, Schlager, Baumgartner - Gregoritsch

Rezerve: Pervan, Stankovic, Dragovic, Ilsanker, Grbic, Ranftl, Lienhart, Zulj, Wober, Trimmel, Onisiwo, Monschein

România: Tătărușanu - Burcă, Chiricheș, Grigore, Bancu - Maxim, Crețu, Stanciu - Deac, Alibec, Coman

Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Hanca, Nedelcearu, Nistor, Pușcaș, Ștefan, Hagi, Iancu, Buș, Cicâldău

În prima etapă, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, iar Austria s-a impus în Norvegia cu 2-1.

Meciul este televizat de ProTV.

România va disputa următoarele meciuri pe 11 octombrie, în deplasare cu Norvegia, de la ora 19:00, și pe 14 octombrie, acasă cu Austria, de la ora 21:45.