Real Madrid se califică în finala Ligii Campionilor după un meci nebun

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins Manchester City pe Santiago Bernabeu, scor 3-1, într-un meci cu prelungiri. În prima manșă, echipa lui Guardiola câștigase cu 4-3.

Returul de pe Santiago Bernabeu nu a avut aceeași intensitate precum meciul tur, în care s-au înscris șapte goluri, dar s-a aprins pe final.

După două șuturi ratate trimise de Benzema și Vinicius, prima mare ocazie de gol a avut-o City, dar Courtois a intervenit excelent în fața lui Silva.

În startul părții secunde, Real putea deschide scorul, dar Vinicius a ratat surprinzător dintr-o poziție ideală.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 73, când Mahrez a prins un șut excelent din unghi și l-a învins pe Courtois.

Egalarea Realului a venit târziu, în minutul 90, când Rodrygo a apărut excelent la finalizare și a punctat și a dat startul unui final nebun. Tot brazilianul a marcat două minute mai târziu, cu o lovitură de cap și a dus astfel partida în prelungiri.

City a căzut, iar Benzema a făcut 3-1 dintr-un penalti pe care tot el l-a obținut și a contribuit la calificarea în finală.

Real o va întâlni așadar pe Liverpool, pe 28 mai, pe Stade de France din Paris. Madrilenii au 13 trofee de Liga Campionilor în palmares, ultimul datând din 2018.

REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1

120+3 - Final de meci! Real e în finală!

120 - 3 minute suplimentare.

113 - Zinchenko vede cartonașul galben.

106 - Se reia jocul!

105 - Pauză!

105 - Ce ocazie! Fernandinho ratează incredibil din 2 metri după o respingere a lui Courtois.

105 - Schimbare Real: Ceballos intră în locul lui Benzema.

102 - Sterling vede cartonașul galben.

99 - Schimbare City: Sterling intră în locul lui Rodri.

95 - GOL REAL!!! Benzema marchează din penalti! Real e în finală în acest moment!

93 - Penalti pentru Real după o intrare asupra lui Benzema!

90 - Au început prelungirile.

90+6 - Finalul timpului regulamentar. Avem prelungiri!

90+6 - Valverde vede cartonașul galben.

90+4 - Foden trage puțin peste poartă din careu!

90+3 - Rodrygo e din nou aproape de gol, dar Ederson scoate de la colțul scurt!

90+2 - GOL REAL!!! Rodrygo punctează din nou cu capul din 8 metri! Avem prelungiri la acest scor!

90 - 6 minute suplimentare.

90 - GOL REAL!!! Rodrygo marchează cu o deviere din fața porții!

87 - Mendy scoate de pe linie după o acțiune în viteză a lui Grealish!

86 - Cancelo trage puternic, dar mingea e respinsă de lângă bară!

85 - Schimbare City: Mahrez e înlocuit de Fernandinho.

84 - Militao vede cartonașul galben.

82 - Benzema trage în portar, dar se ridică fanionul pentru ofsaid.

75 - Schimbări Real Madrid: Camavinga și Asensio intră în locul lui Modric și Casemiro.

73 - GOL CITY!!! Mahrez deschide scorul cu un șut superb din unghi la colțul scurt!

72 - Schimbări City: Zynchenko și Gundogan intră în locul lui Walker și De Bruyne.

68 - Schimbare Real: Rodrygo intră în locul lui Kroos.

65 - Carvajal vede cartonașul galben.

61 - Minute mai liniștite, City vrea să țină de minge mai mult.

52 - Ederson scapă mingea în careu, dar Real Madrid nu profită.

46 - Ce ocazie!!! Vinicius reia lamentabil din 5 metri dintr-o fază din care trebuia să dea gol!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

40 - Foden trage periculos din afara careului, Courtois respinge!

37 - Vinicius scapă spre poartă, dar Walker îl blochează excelent.

31 - Ritmul a scăzut puțin în ultimele minute.

22 - Gabriel Jesus trage puțin alături din marginea careului!

20 - Ce ocazie! Courtois respinge excelent la un șut periculos trimis de Silva!

18 - Vinicius trage din prima, dar trimite din nou mult peste poartă.

12 - Benzema trage mult peste poartă din prima de la 12 metri!

9 - Laporte și Modric văd cartonașul galben.

4 - Benzema trimite mult cu capul peste poartă după o centrare din dreapta.

4 - Corner pentru City, dar defensiva Realului respinge ușor.

Real Madrid: Courtois, Carvajal, Militao, Nacho, Mendy, Casemiro, Kroos, Modric, Valverde, Vinicius, Benzema

Manchester City: Ederson, Walker, Dias, Laporte, Cancelo, Rodri, De Bruyne, Silva, Mahrez, Foden, Jesus

În prima manșă, Manchester City s-a impus cu 4-3.

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport 1.

Liverpool este deja calificată în finală Ligii Campionilor după ce a învins-o pe Villarreal.