România, eliminată de la Jocurile Olimpice după remiza cu Noua Zeelandă

Naționala de fotbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală de la Jocurile Olimpice după remiza, scor 0-0, cu Noua Zeelandă, din ultimul meci al grupei B.

„Tricolorii” aveau nevoie de un succes pentru a obține calificarea în sferturile de finală, dar nu au izbutit.

Florescu a lovit bara în minutul 11, însă apoi Noua Zeelandă a pus stăpânire pe joc și a avut o posesie de 63% în prima repriză.

În partea secundă, România a mai ratat ocazii prin Marius Marin și Rațiu, dar finalul a fost linstit.

Echipa noastră nu a reușit să pună presiune pe apărarea adversă și a fost eliminată, terminând grupa pe locul 3.

Coreea de Sud și Noua Zeelandă s-au calificat în sferturile de finală.

ROMÂNIA - NOUA ZEELANDĂ 0-0

90+4 - Final de meci! România e eliminată!

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Schimbare România: Sefer intră în locul lui Florescu.

84 - Avem nevoie de gol, dar nu reușim să ajungem la poarta adversă.

78 - Schimbări România: Ciobanu, Deaconu și Vali Gheorghe intră în locul lui Dulca, Chindriș și Dobre.

76 - Aioani respinge în față o minge din partea stângă, dar Dulca se sacrifică și blochează un gol ca și făcut.

71 - Rațiu trimite cu capul din unghi, mingea e scoasă de sub transversală!

69 - Echipa noastră nu reușește sa creeze presiune, deși avem nevoie de victorie!

60 - Ocazie România! Marin trimite cu capul după un corner, dar portarul reține cu emoții.

59 - Schimbare România: Ganea intră în locul lui Sîntean.

55 - Joc echilibrat, mingea stă mult la centrul terenului.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauză!

45 - Avem un corner, dar centrarea lui Florescu e respinsă fără probleme.

42 - Elliot vede cartonașul galben.

33 - Florescu trage din afara careului, dar mingea se duce peste poartă!

31 - Wood trage puternic pe jos de la 30 de metri, Aioani respinge!

30 - Dulca vede galbenul pentru un fault la centrul terenului.

28 - Chindriș vede și el cartonașul galben.

22 - Garbett vede cartonașul galben.

20 - Florin Ștefan trage din afara careului, dar mingea se duce alături.

16 - Ghiță respinge excelent, după o nouă gafă a lui Ricardo Grigore.

11 - Florescu trage în bară la colțul scurt după o pătrundere în banda dreaptă!

6 - Avem un corner, dar centrarea lui Florescu e respinsă fără probleme.

3 - Rațiu centrează din partea dreaptă, dar Florescu e prins în ofsaid.

România: 12.Aioani – 15. Chindriș, 6. Ghiță, 17. R. Grigore – 14. Rațiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca, 3. Fl. Ștefan – 13. Florescu, 19. Sîntean, 20. Dobre.

Rezerve: 1. Popa, 4. Pașcanu, 9. Ganea, 10. Ciobanu, 11. V. Gheorghe, 16. Deaconu, 21. Sefer.
Selecționer: Mirel Rădoi

Noua Zeelandă:  Woud - Bell, Cacace, Champness, Elliot, Garbett, Just, Pijnaker, Stamenic, Stensness, Wood

Rezerve: Searle, Ingham, Lewis, McCowatt, Stangeer, Sutton, Waine
Antrenor: Danny Hay

Pentru a ne califica în sferturile de finală suntem obligați să câștigăm acest meci.

Meciul e televizat de TVR 1 și Eurosport.