Jocurile Olimpice: România învinge Honduras în meciul de debut

Echipa națională a României a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice, reușind să învingă Honduras, scor 1-0, în Grupa B.

După o primă repriză echilibrată, echipa noastră a reușit să deschidă scorul la prima șansă de gol, în prelungirile primei reprize.

Ciobanu a centrat foarte bine din partea stangă, iar Oliva a introdus mingea în propria poartă cu capul.

În partea secundă, echipa noastră a fost mai prezentă în joc și a dominat, în timp ce Honduras a ajuns cu greu la poartă.

Scorul putea fi mai mare, dar Dobre, Ganea și Sefer au fost impreciși la finalizare.

România conduce în grupa B după primul meci și are o șansă bună la calificare. În celalalt meci din grupă, Noua Zeelandă a învins Coreea de Sud cu 1-0.

Echipa noastră va disputa următorul meci pe 25 iulie, de la ora 14:00, cu Coreea de Sud, iar pe 28 iulie, de la 11:30, vom întâlni Noua Zeelandă.

ROMÂNIA - HONDURAS 1-0 (Oliva ag. '45+1)

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - Sefer trage pe jos din 12 metri în brațele portarului.

83 - Sîntean vede cartonașul galben.

75 - Schimbare: Grigore intră în locul lui Rațiu.

75 - Pașcanu interine bine și blochează un șut periculos.

69 - Schimbări România: Sîntean și Băluță intră în locul lui Ganea și Ciobanu.

67 - Sefer primește bine în careu, dar șutul său e blocat de portarul advers!

61 - Dobre primește bine în centrul careului, dar trage mult peste din poziție bună!

55 - Schimbare România: Sefer intră în locul lui Vali Gheorghe.

54 - Ganea primește în careu, dar centrarea sa e slabă.

49 - Alvarez vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

Schimbare România: Boboc intră în locul lui Ștefan.

45+1 - Pauză!

45 - Ciobanu bate bine un corner, iar mingea este băgată în propria poartă de Oliva!

42 - Rațiu ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul său se duce pe lângă poartă.

39 - Marin gafează în fața porții, dar Pașcanu scoate de pe linie un gol ca și făcut.

33 - Ganea trage puternic, dar mingea e deviată în corner.

28 - Vali Gheorghe trage pe jos din marginea careului, dar nu nimerește poartă.

23 - Mihai Dobre trage mult peste poartă din afara careului.

16 - Momente echilibrate de joc, mingea stă la centrul terenului mai mult.

10 - Prima ocazie de gol! Aioni intervine excelent și scoate un șut periculos pe jos.

8 - Pașcanu reia cu capul peste după o centrare din lovitură liberă.

4 - România are posesia în startul meciului, dar se joacă mai mult la centrul terenului.

România: 12.Aioani – 6. Ghiță, 8. M. Marin (cpt), 4. Pașcanu –  14. Rațiu, 10. Ciobanu, 18. Dulca, 3. Fl. Ștefan – 20. Dobre, 9. Ganea, 11. V. Gheorghe

Rezerve:
 1. Popa, 2. Boboc, 5. Băluță, 13. Florescu, 17. R. Grigore, 19. Sîntean, 21. Sefer.

Honduras: 1. Guity – 21. Oliva, 2. Maldonado (cpt), 16. Garcia, 3. Decas – 10. Rivas, 15. Pineda, 20. Alvarez, 8. E. Rodriguez – 9. Benguche, 19. D. Martinez.

Rezerve: 4. C. Melendez, 5. Ch. Melendez, 6. Nunez, 7. Reyes, 12. Perello, 17. Palma, 18. Obregon

România va disputa următorul meci pe 25 iulie, de la ora 14:00, cu Coreea de Sud, iar pe 28 iulie, de la 11:30, vom întâlni Noua Zeelandă.

Pentru a avansa din grupă, România trebuie să se claseze pe primele două locuri. La casele de pariuri, avem șansa a doua să câștigăm grupa.

Meciurile României vor fi televizate de TVR 1.