JO 2020 | Rezultatele înregistrate marți de sportivii români

Înotătorul român David Popovici a ratat la mustață, marți, medalia de bronz în proba de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Sportivul în vârstă de 16 ani, câștigator a trei medalii de aur la Campionatele Europene de juniori, s-a calificat apoi în semifinalele probei de 100 de metri liber.

Un alt înotător român, Robert Glință, a încheiat pe locul 8 în finala de 100 metri spate.

În alte rezultate înregistrate astăzi de sportivii români, Bernadette Scozc a fost învinsă în turul al treilea al competiției de tenis de masă, iar reprezentativa feminină de baschet 3x3 a părăsit competiția, după o înfrângere cu Franța.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția sportivilor români în ziua a cincea de la Jocurile Olimpice 2020:

13:24 - David Popovici s-a calificat cu al 8-lea timp în semifinalele probei de 100 metri liber.

11:30 - România a fost învinsă de Franța la baschet feminin 3x3, scor 22-12, și a ratat, astfel, calificarea în fazele eliminatorii.

David Popovici a glumit pe seama diferenţei foarte mici de locul trei

'Cred că dacă îmi lăsam o unghie un pic mai lungă, poate luam locul trei, dar nu contează asta" - David Popovici

VEZI: Jocurile Olimpice de la Tokyo: David Popovici a ratat pentru puțin o medalie

ora 05:05 - Robert Glință s-a clasat pe locul 8 în finala probei de 100 metri spate.

ora 04:47 - Înotătorul român David Popovici a ratat de puțin medalia în finala probei de 200 metri liber. Sportivul în vârstă de doar 16 ani a venit pe locul 4, la doar două sutimi în spatele ocupantului locului 3.

04:30 - Bernadette Szocs a fost învinsă de Juan Liu cu 4-2, în turul al treilea.

Programul sportivilor români în întrecerile de marţi, 27 iulie (ora României):

TENIS DE MASĂ

04:00 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) simplu feminin - turul al treilea: Bernadette Szocs - Juan Liu (SUA)