Jocurile Olimpice 2024: Argint pentru Mihaela Cambei la haltere, Cătălin Chirilă a stabilit un nou record olimpic. Toate rezultatele de miercuri ale românilor

S-a încheiat a 12-a zi de evoluții ale sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024, o zi care a adus o nouă medalie în palmaresul României.

Mihaela Cambei a câștigat medalia de argint la haltere, categoria 49 de kilograme, în timp ce Cătălin Chirilă a stabilit un nou record olimpic în proba de canoe simplu 1000 de metri. La lupte, Andreea Ana va evolua în recalificări, joi.

Alin Firfirică a încheiat pe locul 11 finala la aruncarea discului, în timp ce Andreea Mikloș a ratat calificarea în finală la proba de 400 de metri, la atletism.

UPDATE 22:48 - Argint pentru România, medalie de argint pentru Mihaela Cambei la haltere! Sportiva noastră a fost aproape tot concursul pe primul loc, dar în final a fost depășită și a terminat pe locul doi, după probele de smuls și ridicat, cu un total de 205 kilograme.

UPDATE 22:35 - Mihaela Cambei ridică 112 kilograme la a treia încercare și e prima în clasament, cu un total de 205 kilograme.

UPDATE 22:26 - Mihaela Cambei se apropie de medalie. A ridicat 110 kilograme la a doua încercare, dar a avut probleme la braț după aceea. Sportiva noastră este în continuare prima, cu șanse din ce în ce mai mari la aur.

UPDATE 22:10 - Alin Firfirică, locul 11 în finala de la aruncarea discului. Cea de-a doua încercare s-a oprit la 63.00 metri, iar cea de-a treia a măsurat 62,84 metri. Românul a încheiat finala pe locul al 11-lea.

UPDATE 22:09 - Andreea Mikloș ratează calificarea în finală la 400 de metri. A terminat semifinala a doua pe locul 5 cu timpul de 50.78. A fost nevoie de ”photo finish” pentru departajarea sportivei tricolore şi a unei adversare din Jamaica, care a trecut pe locul 4, cu 50.77 secunde.

UPDATE 22:06 - La stilul ridicat, Mihaela Cambei a reușit să ridice 106 kilograme la prima încercare. E în continuare prima în clasament, cu un total de 199 kilograme.

UPDATE 21:57 - Veste bună! Andreea Ana a fost învinsă în sferturi de sportiva Lucia Yepez Guzman, din Ecuador, scor 7-0, dar mai avea o şansă la recalificări dacă adversara sa ajungea în finală, ceea ce s-a şi întâmplat. Astfel, sportiva noastră va evolua în recalificări și o va înfrunta pe Hyo Gyong Choe, din Coreea de Nord, joi, de la ora 12.00.

UPDATE 21:40 - Alin Firfirică a reușit să arunce 64.45 metri la prima încercare. Se clasează pe locul nouă în finala de la aruncarea discului.

UPDATE 21:34 - Uluitor! Mihaela Cambei reuște să ridice 91 de kilograme la a doua încercare și 93 de kilograme la a treia, la stilul smuls. Sportiva noastră este pe primul loc înainte stilul aruncat, după care vor fi acordate medaliile.

UPDATE 21:30 - Mihaela Cambei a ridicat 89 de kilograme la prima încercare din finală, stilul smuls.

UPDATE 20:45 - A început finala.

UPDATE 20:38 - Stă să înceapă finala de la haltere. Mihaela Cambei și celelalte sportive se încălzesc.

UPDATE 19:26 - Puțin mai mult de o oră până la finala de la haltere, unde va concura Mihaela Cambei.

UPDATE 13:44 - Andreea Ana, învinsă și eliminată în sferturile de finală ale turneului olimpic de lupte. Ecuadorianca Lucia Yepez a fost prea puternică pentru sportiva noastră. 0-7 s-a terminat confruntarea, iar acum ea așteaptă posibilitatea recalificărilor pentru medalia de bronz în cazul în care Lucia Epez, liderul mondial al categoriei, ajunge până în finală.

UPDATE 13:05 - Cătălin Chirilă, direct în semifinalele probei de kaiac-canoe! A terminat pe primul loc seria din care a făcut parte, cu timpul de 3:44.75. Cu timpul său, el a stabilit un nou record olimpic în această probă.

Francezul Adrien Bart (3:46.93) și Carlo Tacchini (3:59.59) au terminat cursa pe locurile doi și trei. Semifinalele sunt programate vineri, la ora 12:30, iar finala va avea loc tot vineri, de la ora 14.40.

Team Romania la Jocurile Olimpice Paris 2024🔴Cătălin Chirilă, primul pas spre visul olimpic, primul în seria de...

Publicată de Comitetul Olimpic și Sportiv Român pe Miercuri, 7 august 2024

UPDATE 12:52 - Andreea Ana a învins-o, scor 5-0, pe Mariana Drăguțan din Moldova și s-a calificat în sferturile turneului olimpic de lupte. Va lupta din nou, în jurul orei 13:30, cu Lucia Yepez din Ecuador.

UPDATE 12:40 - Încep emoțiile pentru sportivii români.

Sportivii români vor concura la lupte, kaiac-canoe, haltere și atletism.

Iată programul complet de miercuri, 7 august, al sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024:

12:30 Lupte, Champs de Mars Arena