Jocurile Olimpice 2024: Rezultatele sportivilor români de joi, 1 august. Bucurie maximă la canotaj

Ziua de joi de la Jocurile Olimpice ne-a adus noi bucurii. Au intrat în prim-plan canotorii noștri, care ne-au adus o medalie de aur și una de argint.

Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin. România a încheiat cu timpul 6:12.58 și a întrecut Olanda (6:13.92) și Irlanda (6.15.17).

Performanța lor s-a înregistrat la câteva minute după ce Ancuța Bodnar și Simona Radiș obținuseră medalia de argint în aceeași probă, dar la feminin.

România a ratat dramatic un bronz la patru rame feminin. Am terminat pe locul 4, cu 6:29.52. Noua Zeelandă a terminat pe 3, cu 6:29.08. Pe primul loc s-a clasat Olanda (6:27.13), iar pe doi Marea Britanie (6:27.31). Echipajuls nostru a fost format din Adriana Adam, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş.

Joi a avut loc și finala la gimnastică artistică feminin, individual compus. Ana Maria Bărbosu (51.632) a terminat pe locul 17, iar Amalia Ghigoarță pe locul 22 (50.732). Medalia de aur a fost câștigată de Simone Biles (SUA), urmată de brazilianca Rebeca Andrade și de americanca Sunisa Lee.

La yachting, dinghy feminin, Ebru Bolat a terminat prima cursă pe locul 28.

Desfășurarea evenimentelor:

21:34 - La polo, România a fost învinsă de Croația cu 11-8 (0-3, 3-3, 4-5, 0-1 ) într-un meci din grupa preliminară A. După primele 3 meciuri, echipa noastră nu are niciun punct și e ca și eliminată. România va disputa următorul meci pe 3 august, de la ora 22:05, cu Italia.

21:30 - Ana Maria Bărbosu (51.632) a terminat pe locul 17 la individual compus gimnastică, iar Amalia Ghigoarță pe locul 22 (50.732). Medalia de aur a fost câștigată de Simone Biles (SUA), urmată de brazilianca Rebeca Andrade și de americanca Sunisa Lee.

21:20 - Amalia Ghigoarță primește 11.900 la bârnă și încheie cu 50.732. Este în afara top 20.

21:16 - Ana Bărbosu primește 12.433 la paralele și încheie cu 51.632 în afara top 10.

20:59 - După primele două sferturi, România e condusă cu 6-3 de Croația la polo.

20:53 - După trei rotații, Ana Bărbosu este pe locul 15, iar Amalia Ghigoarță este pe 19.

20:38 - Ana Bărbosu primește nota 14.00 la sărituri.

20:28 - Amalia Ghigoarță primește nota 12.566 pentru evoluția de la paralele.

20:18 - După a doua rotație, Amalia Ghiorgoață este pe locul 17, iar Ana Bărbosu este pe 20.

19:55 - Amalia Ghigoarță primește 13.100 la sărituri.

19:53 - Ana Bărbosu primește 13.366 pentru evoluția de la sol.

19:44 - După prima rotație, Amalia Ghigoarță este pe locul 16, iar Ana Bărbosu pe 23.

19:32 - Amalia Ghigoarță primește 13.166 pentru evoluția de la sol. Evoluție sigură pentru Ama.

19:28 - Ana Bărbosu primește 12.466 pentru evoluția de la bârnă.

19:15 - Începe finala de la gimnastică artistică, unde le avem pe Ana Maria Bărbosu și Amalia Ghigoarță. În prima rotație, Ana evoluează la bârnă, iar Amalia la sol.

18:27 - Ebru Bolat termină pe locul 28 în prima cursă la yachting, Dinghy feminin.

13:17 - În proba de patru rame masculin, România a terminat pe locul 5, cu timpul 5:56.85. Medalia de aur a fost câștigată de SUA (5:49.03), urmată de Noua Zeelandă (5:49.88) și Marea Britanie (5:52.42). Echipajul nostru a fost format din Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă.

13:16 - România încheie pe locul 5 la patru rame masculin.

13:15 - La 1500 de metri suntem tot pe locul 5.

13:13 - România este pe 5 la jumătatea cursei.

13:11 - România este pe locul 5 după 500 de metri.

13:10 - Începe finala de la patru rame masculin!

12:59 - La 13:10 începe ultima finală a zilei de la canotaj, la patru rame masculin. Suntem reprezentați de Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă.

12:56 - Ratăm dramatic un bronz la patru rame feminin. Am terminat pe locul 4, cu 6:29.52. Noua Zeelandă a terminat pe 3, cu 6:29.08. Pe primul loc s-a clasat Olanda (6:27.13), iar pe doi Marea Britanie (6:27.31).

12:55 - La 1.500 de metri suntem pe 4, la mică distanță de locul 3.

12:53 - La jumătatea cursei suntem pe locul 4.

12:51 - La 500 de metri suntem pe locul 3.

12:50 - A început finala!

12:43 - Emoțiile continuă, deoarece la 12:50 începe finala de la patru rame feminin. Suntem reprezentați de Adriana Adam, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş.

12:36 - Victorie!!! Andrei Cornea și Marian Enache aduc aurul pentru România la dublu vâsle masculin!!! România a încheiat cu timpul 6:12.58 și a întrecut Olanda (6:13.92) și Irlanda (6.15.17).

12:34 - La 1500 de metri, România a coborât pe locul secund.

12:33 - După 1000 de metri, România e pe primul loc.

12:31 - Românii sunt pe primul loc la 500 de metri.

12:30 - Start în finala de la canotaj, dublu vâsle masculin, unde suntem reprezentați de Andrei Cornea și Marian Enache.

12:25 - Terminăm pe locul 2. Aurul îl ia Noua Zeelandă. Fetele noastre au terminat cursa cu timpul 6:50.69. A fost o luptă în care s-au aflat pe primul loc aproape jumătate de cursă, dar au fost depășite de sportivele din Noua Zeelandă, care au încheiat cu timpul 6:50.45. Pe locul trei s-a clasat Marea Britanie, cu timpul 6:53.22.

12:23 - Ce luptă!!! Noua Zeelandă ne depășește și suntem pe locul 2 la 1500 de metri. Mai sunt 500 de metri!

12:21 - La jumătatea cursei suntem pe primul loc cu un avans de peste o secundă față de Marea Britanie!!!

12:20 - Trecem pe primul loc!!!

12:19 - Fetele noastre sunt pe locul 2 la 500 de metri, la 13 sutimi de prima poziție ocupată de Marea Britanie.

12:17 - Start în finala de dublu vâsle feminin! Hai, România!

11:33 - Ne pregătim de finala de la canotaj, dublu vâsle feminin, unde Ancuţa Bodnar și Simona Radiş sunt favorite să câștige medalia de aur. Finala începe la ora 12:18. Hai, România!

11:25 - România se califică în finala A de la canotaj, opt plus unu masculin. Echipajul format din Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci, Adrian Munteanu a terminat pe locul 3 în recalificări. Este a noua finală A de la canotaj. Finala va avea loc sâmbătă, 3 august, după ora 11:50.

11:07 - Mihai Chiruță ratează calificrea în finala A la canotaj simplu masculin, după ce a terminat pe locul 5 în seria sa din semifinale. El a terminat cu timpul 6:52.95, la aproximativ 17 secunde de primul loc și peste 12 secunde de locul care îi aducea calificarea.

Canotaj
11:00 simplu masculin - semifinale (A/B): Mihai Chiruţă
11:20 opt plus unu masculin - recalificări: Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
12:18 dublu vâsle feminin - Finala A: Ancuţa Bodnar, Simona Radiş
12:30 dublu vâsle masculin - Finala A: Andrei Cornea, Marian Enache
12:50 patru rame feminin - Finala A: Adriana Adam, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş
13:10 patru rame masculin - Finala A: Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă, Ciprian Tudosă