JO 2020 | Rezultatele înregistrate joi de sportivii români

România a cucerit, joi, o nouă medalie la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă au câștigat medalia de argint în proba de dublu rame masculin.

Tot joi, David Popovici a terminat pe locul 7 în finala de la 100 de metri liber, în timp ce Ionel Cozmiuc si Gianina Beleagă au încheiat pe locul 6 în finala de la dublu vâsle feminin - categoria ușoară.

Daniel Martin a ratat calificarea mai departe la 100 de metri fluture.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluțiile sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Tokyo:

13:51 - Daniel Martin încheie ultimul seria de calificare și ratează calificarea în runda următoare.

05:40 - David Popovici termină pe locul 7 finala de la 100 metri liber. Înotătorul român în vârstă de doar 16 ani a început greu cursa și n-a mai reușit să recupereze.

Medalia de aur a fost câștigată de americanul Caeleb Dressel, argintul a mers la australianul Kyle Chalmers, în timp ce bronzul a fost adjudecat de rusul Kliment Kolesnikov.

8. Nemeth 48.10

05:37 - David Popovici evoluează acum în finala la 100 de metri liber. S-a calificat cu cel de-al cincilea timp.

04:17 - Ionela Cozmiuc și Gianina Beleagă termină pe locul 6 în finala la dublu vâsle feminin - categoria ușoară. Proba a fost câștigată de Italia, urmată de Franța și Olanda.

04:13 - Româncele sunt pe locul 6 la jumătatea cursei.

04:10 - Start în finala la dublu vâsle feminin - categoria ușoară, unde le avem pe Ionela Cozmiuc și Gianina Beleagă. HAI ROMÂNIA!

Medalie de argint pentru România la dublu rame masculin

03:24 - MEDALIE DE ARGINT PENTRU MARIUS COZMIUC și CIPRIAN TUDOSĂ la DUBLU RAME MASCULIN!

03:21 - Baieții noștri sunt pe locul 3 la jumătatea cursei.

03:18 - Începe finala la dublu rame masculin, unde îi avem pe Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, calificați cu primul timp. Să le ținem pumnii baieților noștri.

INFO: JO 2020 sunt televizate de TVR 1 și Eurosport.

02:48 - Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuş termină pe locul 3 în finala B de la dublu rame feminin, ceea ce înseamnă că vor ocupa poziția a 9-a în clasamentul general al probei.

Sportivii români vor concura la două sporturi, canotaj şi înot, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Tricolorii vor fi prezenţi în două finale pentru medalii la canotaj, dublu rame masculin şi dublu vâsle feminin - categoria ușoară, iar înotătorul David Popovici va lua startul în finala probei de 100 m liber.