România, învinsă la limită de Germania în preliminariile pentru Cupa Mondială. I-am condus pe nemți la ei acasă

Echipa națională a României a fost învinsă la limită, scor 1-2, de Germania, într-un meci din grupa J a preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2022.

„Tricolorii” au luptat admirabil în acest meci, în care au crezut că pot obține un rezultat mare și nu au avut trac în fața unui adversar de zece ori mai bine cotat. În pofida acestui eșec, echipa noastră a arătat potențial și rămâne în cursa pentru locul 2.

Am avut emoții în startul meciului după ce arbitrul a acordat penalti pentru o intrare a lui Burcă, dar la VAR s-a dovedit că decizia a fost eronată și a fost astfel anulată.

Echipa noastră a deschis însă scorul în minutul 9, după ce Ianis Hagi a luat o acțiune pe cont propriu, i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger, iar apoi a tras excelent cu piciorul stâng.

"Tricolorii" au făcut apoi pasul înapoi, dar nu au ezitat să plece pe contraatac de fiecare dată când au avut ocazia.

Nemților le-a luat ceva să-și revină după șocul primirii golului, dar au controlat apoi partida. Gnabry și Sane au fost cei mai periculoși oameni în prima repriză, dar scorul la pauză a fost 1-0 pentru echipa noastră.

Din păcate, în startul părții secunde l-am pierdut pe Burcă din cauza unei accidentări și modulul defensiv al tricolorilor a fost dat peste cap.

La trei minute de la ieșirea lui Burcă, echipa noastră a primit gol. În minutul 52, Gnabry a tras puternic din afara careului și a făcut 1-1.

Echipa noastră nu a mai rezistat, iar presiunea nemților a devenit tot mai puternică. Astfel, ei au înscris golul de 2-1 în minutul 81, prin Muller, după o reluare din fața porții în urma unui corner.

După acest rezultat, clasamentul grupei J arată astfel: 1. Germania 18p, 2. Macedonia de Nord 12p, 3. Armenia 12p, 4. România 10p, 5. Islanda 5p, 6. Liechtenstein 1p.

Etapa următoare, România va întâlni Armenia, luni de la ora 21:45, pe stadionul din Ghencea.

Prima clasată se califică direct la Cupa Mondială, în timp ce ocupantele locurilor 2 din preliminarii joacă baraj.

GERMANIA - ROMÂNIA 2-1 (Gnabry '52, Muller '81 / Ianis Hagi '9)

90+4 - Final de meci!

90+3 - Rațiu centrază, dar mingea e deviată în corner!

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Kehrer vede cartonașul galben.

82 - Schimbări România: Albu și Mitriță intră în locul lui Stanciu și Pușcaș.

81 - GOL GERMANIA! Muller marchează din fața porții cu o reluare simplă după un corner!

81 - Pușcaș vede cartonașul galben.

80 - Stanciu pătrunde în careu, dar șutul său se duce alături.

76 - Rus intervine excelent în careu și îl blochează pe Havertz!

Info: Scorul la Islanda - Armenia este 1-1.

74 - Pușcaș trage din afara careului, mingea se duce pe lângă poartă!

73 - Sane trage din centrul careului, mingea se duce și acum peste poartă!

68 - Schimbări Germania: Havertz și Muller intră în locul lui Reus și Werner.

67 - Werner nu reușește să trimită spre poartă după o centrare din partea stângă.

62 - Sane pătrunde superb, dar șutul său din afara careului se duce peste poartă.

60 - Schimbări România: Ivan și Maxim intră în locul lui Ianis Hagi și Mihăilă.

59 - Rațiu vede cartonașul galben.

58 - Ocazie mare pentru nemți! Reus trage peste din 7 metri după o centrare perfectă!

52 - GOL GERMANIA! Gnabry egalează cu un șut pe jos din marginea careului!

49 - Schimbare România: Manea intră în locul lui Burcă.

48 - Mihăilă pătrunde în viteză, centrează în fața porții, dar Pușcaș nu ajunge la minge!!

46 - Se reia jocul!

Între timp:

45+3 - Pauză! Îi conducem pe nemți!

45+2 - Pușcaș pătrunde în careu, dar centrarea sa spre Mihăilă e blocată și avem un corner!

45 - 3 minute suplimentare.

43 - Gnabry trage periculos din marginea careului, mingea trece puțin pe lângă poartă!

41 - Stanciu vede cartonașul galben.

41 - Pușcaș primește în careu, e într-o situație bună, dar nu pasează la Hagi și reușește un semi-luft!

38 - Nemții sunt tot mai periculoși, dar ne apărăm bine!

33 - Niță respinge excelent la un șut bombă din unghi trimis de Reus!

33 - Marin plonjează și blochează excelent un șut al lui Goretzka!

32 - Nemții pleacă pe contraatac, dar Werner pasează greșit in fața porții.

28 - Niță iese bine din poartă și prinde în fața lui Sane.

24 - Niță reține sigur la o deviere cu capul a lui Gnabry din 6 metri.

23 - Chiricheș intră decis în careul nostru și îl blochează pe Sane.

22 - Mihăilă pleacă pe contraatac, dar centrarea sa din partea stângă e respinsă.

20 - România are șansa unui contraatac, dar Pușcaș se mișcă greu și ratăm un moment important.

16 - Ce ocazie! Niță iese și respinge, dar mingea ajunge la Gnabry și într-un final se duce puțin alături.

16 - Stanciu trimite lung către Pușcaș, dar Ter Stegen iese și degajează.

12 - Nu doar că suntem în avantaj pe teren, dar dominăm atmosfera și în tribune. Pe arena din Hamburg se aude doar "România, România!" Nemții au fost reduși la tăcere!

10 - Pușcaș trage din marginea careului, mingea e deviată în corner!

9 - GOOOOOOOOL ROMÂNIA!!!! Ianis Hagi ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde superb în careu, îi dă mingea printre picioare lui Rudiger și deschide scorul cu un șut din 12 meri!!!

8 - Arbitrul anulează penaltiul la VAR!!

5 - Penalti pentru Germania după o intrare a lui Burcă asupra lui Werner. Se verifică faza la VAR!

5 - Mihăilă primește în careu, dar șutul său este blocat.

3 - Toșca trage slab din marginea careului, mingea se duce mult pe lângă.

2 - Nemții au început în atac, echipa noastră s-a pus pe două linii în apărare.

Info:

Germania: Ter Stegen - Hoffman, Sule, Rudiger, Kehrer - Goretzka, Kimmich - Gnabry, Reus, Sane - Werner

Rezerve: Leno, Schlotterbeck, Ginter, Havertz, Muller, Musiala, Klostermann, Neuhaus, Adeyemi, Raum, Wirtz

România: Niță - Rațiu, Rus, Chiricheș, Burcă, Toșca - Ianis Hagi, Stanciu, Marin, Mihăilă - Pușcaș

Rezerve: Vlad, Aioani, Manea, Albu, Ivan, Cicâldău, Maxim, Bancu, Keșeru, Cordea, Mitriță, Moruțan

Înaintea acestui meci, Germania e pe primul loc în grupa J, cu 15 puncte, în timp ce România este pe locul 3, cu 10 puncte.

Partida e televizată de ProTV.

Echipa noastră va întâlni Armenia luni, de la ora 21:45, pe stadionul din Ghencea.

Ocupantele locurilor 2 din grupe merg la barajul pentru Cupa Mondială din 2022.