FCSB a terminat la egalitate cu Anderlecht în Conference League

FCSB și Anderlecht au încheiat la egalitate într-un meci jucat joi seara, în etapa a doua a Grupei B din Conference League.

0-0 a fost scorul întâlnirii de pe Arena Națională.

Nicolae Dică a trimis un prim "11" surprinzător, din care au lipsit Cordea, Compagno sau Coman, iar FCSB a fost periculoasă în prima repriză prin Edjouma.

Susținută de 30.000 de spectatori, FCSB a jucat de la egal la egal cu Anderlecht, însă meciul a fost lipsit de ocazii și spectacol.

Ambele echipe pot reclama câte o lovitură de la 11 metri neacordată. FCSB în minutul 29, la un fault asupra lui Dawa, iar belgienii cu cinci minute înainte de final, la o intervenție a lui Crețu asupra lui Esposito.

În celălalt meci al grupei, West Ham United s-a impus cu 3-2 la Silkeborg, iar clasamentul în Grupa B arată astfel după două runde:

1. West Ham 6p
  2. Anderlecht 4p
  3. FCSB 1p
  4. Silkeborg 0p

Următoarea etapă din grupă va avea loc pe 6 octombrie și va propune meciurile Silkeborg - FCSB și Anderlecht - West Ham United.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre FCSB și Anderlecht, din etapa a doua a Grupei B a Conference League:

FCSB - Anderlecht 0-0

'90+4 - Finalul meciului.

'90 - Patru minute de prelungiri pentru repriza secundă.

'90 - Ultimele două schimbări la FCSB: ies Olaru și Octavian Popescu, intră Haruț și Ianis Stoica.

'88 - Radunovic are o intervenție foarte bună la o acțiune periculoasă de atac a oaspeților.

'85 - Esposito cade în careul "roș-albaștrilor" după un duel cu Crețu, dar arbitrul lasă jocul să continue. O nouă decizie controversată a arbitrului austriac.

'78 - Cordea scapă periculos spre poarta adversă, dar, în loc să șuteze, preferă să centreze în fața porții și lovește greșit mingea. Ce ocazie!

'75 - Oaidă reia multe peste poartă.

'69 - Schimbare la FCSB: iese Pantea, accidentat, intră Radunovic.

'67 - Pantea trimite în forță, dar mult peste poarta belgienilor.

'66 - Târnovanu are o intervenție spectaculoasă la un șut al lui Arnstad.

'59 - O nouă schimbare la FCSB: iese Miculescu, intră Cordea.

'57 - Târnovanu reține în doi timpi la un șut de la distanță al lui Refaelov.

'52 - Van Crombrugge iese bine și reține din fața lui Miculescu.

'51 - Popescu încearcă un lob de la mare distanță, însă mingea se duce departe.

O schimbare la pauză la FCSB: Compagno îi ia locul lui Rusu.

A început repriza secundă

45+2 - Finalul primei reprize.

'45+1 - Oaidă reia timid spre poarta belgienilor, iar portarul reține.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

INFO: West Ham face 3-1 în Danemarca după un gol al lui Dawson, în minutul 38.

'39 - Edjouma trimite puțin pe lângă poartă cu un sut de la distanță.

'34 - Târnovanu are o intervenție bună la reluarea lui Silva din doar câțiva metri.

'33 - Van Crombrugge iese și reține din fața lui Rusu.

INFO: În celălalt meci din grupă, West Ham conduce cu 2-1 la Silkeborg după o reușită a lui Scamacca.

INFO: La reluări se observă că FCSB ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri. Din păcate, la meciurile din Conference League nu există sistemul VAR.

'29 - Van Crombrugge ratează intervenția, Dawa solicită un penalti, dar nu primește nimic. Olaru vede un cartonaș galben pentru proteste.

'24 - Oaidă reia cu capul peste poartă.

'20 - Edjouma încheie cu un șut o acțiune spectaculoasă, dar Van Crombrugge este la post și respinge.

'19 - Miculescu cade în careu, dar primește cartonașul galben pentru simulare.

'17 - Edjouma își încearcă șutul de la distanță, dar mingea se duce departe de poarta belgienilor.

INFO: În celălalt meci din grupă, Silkeborg și West Ham United sunt la egalitate, scor 1-1 (Kusk '5 / Lanzini '13 - penalti).

'11 - Pantea are o intervenție excelentă la o centrare a lui Silva.

'6 - Kana trimite mult pe lângă poarta "roș-albaștrilor".

INFO: Sunt aproximativ 30.000 de spectatori la meci.

ora 22:01 - A început meciul

Vezi: FCSB l-a transferat pe Boban Nikolov - surse

Meciul se joacă la București, pe Arena Națională, și este televizat de postul Pro TV.

În Grupa B se va mai juca astăzi și meciul Silkeborg - West Ham United, de la aceeași oră.

În prima rundă a grupei, FCSB a pierdut la West Ham, scor 3-1, în timp ce Anderlecht a învins-o cu 1-0 pe Silkeborg.

ECHIPELE:

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Pantea - Olaru, Edjouma, Oaidă - Miculescu, Rusu, Oct.Popescu.
Antrenor: Nicolae Dică.

Anderlecht: Van Crombrugge - Debast, Hoedt, Vertonghen - Murillo, Arnstad, Kana, Ashimeru, Amuzu - Silva, Refaelov.
Antrenor: Felice Mazzu.

Arbitru: Sebastian Gishamer (Austria).