EURO U21: România, învinsă categoric de Spania

Echipa națională a României a fost învinsă de Spania, scor 0-3, în primul meci din grupa B de la Campionatul European U21.

În fața a aproximativ 21 de mii de spectatori în Ghencea, echipa națională a făcut un meci slab și a pierdut meritat partida cu Spania.

Ibericii au pus stăpânire pe joc încă din primul minut și au pasat cu calm încercând să desfacă echipa noastră.

După câteva șanse mai mici, Abel Ruiz a ratat incredibil în finalul primei reprize, cu toată poartă goală în față.

În partea secundă, jocul a continuat la fel, iar deschiderea scorului s-a produs inevitabil în minutul 56, când Baena a punctat cu o reluare simplă.

Șase minute mai târziu, Miranda a făcut 2-0 după o fază superbă de atac. Golul de 3-0 a fost reușit de Sergio Gomez în minutul 90+5.

În celălalt meci din grupa României, Ucraina a învins Croația cu 2-0.

Spania este așadar pe primul loc, cu 3 puncte, la egalitate cu Ucraina. România și Croația nu au niciun punct.

Următoarele meciuri din grupa României:

Sâmbătă 24 iunie
România - Ucraina (Stadionul Steaua - Bucureşti, 19:00)
Spania - Croaţia (Stadionul Giuleşti - Bucureşti, 21:45)

Marţi 27 iunie
Croaţia - România (Stadionul Steaua - Bucureşti, 21:45)
Spania - Ucraina (Stadionul Giuleşti - Bucureşti, 21:45)

ROMÂNIA - SPANIA 0-3

90+5 - Final de meci!

90+5 - Spania face 3-0 cu un șut trimis din lovitură liberă de Sergio Gomez, mingea fiind deviată!

90 - 4 minute suplimentare.

84 - Ce ocazie! Oroz trage pe jos, dar Popa respinge în bară și mingea se plimba apoi pe linie înainte să fie respinsă!

79 - Markovici trage mult peste poartă din marginea careului.

78 - Spania continuă să domine copios, echipa noastră nu iese din proprii 30 de metri.

73 - Dican vede cartonașul galben.

72 - Schimbare România: Mazilu intră în locul lui Louis Munteanu.

65 - Schimbări România: Lixandru, Markovic și Petrila intră în locul lui Pitu, Bîrligea și Octavian Popescu.

62 - GOL SPANIA! Miranda face 2-0 după o acțiune de atac la care jucătorii noștri au fost jaloane.

56 - GOL SPANIA! Baena deschide scorul din 7 metri cu o reluare simplă după o centrare din partea dreaptă!

50 - Blanco trage slab din marginea careului pe lângă poartă.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Spania: Gomez intră în locul lui Martinez.

45 - Pauză!

45+2 - Tavi Popescu trage mult alături din lovitură liberă de la 24 de metri lateral stânga.

44 - Ce ocazie! Abel Ruiz trimite pe lângă poarta goală din 6 metri!

40 - Rodri trage plasat, dar mingea se duce peste poartă.

34 - Mihai Popa iese greșit din nou din poartă și Spania e aproape de gol. Intervine Racovițan.

30 - Spania are o posesie de 75% în prima jumătate de oră.

28 - Baena trage alături de la 25 de metri.

22 - Prima ocazie de gol! Sancet pătrunde periculos în careu, dar șutul lui e deviat și se duce în corner.