Superliga: FCSB pierde două puncte prețioase pe final de meci cu Universitatea Craiova

FCSB și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1 în ultima partidă a zilei din Superligă, în etapa cu numărul 26 a stagiunii competiționale 2022/2023.

Golurile au venit la început și la final, Edjouma în minutul 2 și Cristea un autogol stupid în minutul 91.

FCSB, într-o atmosferă superbă pe Arena Națională, cu peste 20-25.000 de fani prezenți, avea să înceapă perfect derbiul cu trupa olteană antrenată de Eugen Neagoe. În secunda 20, Miculescu scapă singur cu Popescu, dar portarul oltean are o mare paradă. La cornerul imediat următor, Cristea reia la prima bară cu capul sub transversală, Popescu scoate iar, mingea ajunge la Edjouma care nu iartă, înscriind pentru al treilea meci consecutiv la FCSB, al șaptelea său gol din sezon.

Jocul a fost unul deschis, cursiv, vivace, plăcut ochiului, cu faze și ocazii de la o poartă la alta. Putem spune că FCSB a avut prim-planul, a dominat jocul, mai ales dacă primul șut pe spațiul porții al Craiovei a venit abia în minutul 45 prin Markovici.

În minutul 42, FCSB putea avea superioritate numerică, arbitrul Cojocaru l-a și eliminat pe Ndong pentru fault în postură de ultim apărător, însă după consultarea VAR, Miculescu era în offside, așa că avertismentul s-a anulat.

Și partea secundă a început-o FCSB în trombă, cu ocazii mari la poarta lui Popescu, prima fiind cea a lui Coman în minutul 47, șut la vinclu scos cu o mare paradă.

Deși totul curgea spre o victorie a celor de la FCSB, Craiova a egalat incredibil pe final, în minutul 91, după ce Tîrnovanu a ieșit total neinspirat la un corner, Koljici a reluat cu capul, Cristea a deviat nefericit și s-a produs un gol parcă venit de nicăieri pentru olteni.

E un egal care le încurcă pe cele două și le ajută foarte mult pe Farul și pe CFR Cluj, care rămân desprinse în fruntea clasamentului. Pentru FCSB urmează un meci cu FC Argeș, unde nu se va putea baza pe Miculescu și Cordea, suspendați, iar Craiova va avea meci cu Voluntari.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 1-1...un egal pentru Farul și CFR Cluj.

INFO: Practic este un autogol al lui Cristea, nu a atins mingea atacantul bosniac..

Min.91: GOOOOOL Craiova! Koljici ajutat de o deviere introduce cu capul mingea în plasă, după un corner. Ce ieșire neinspirată Tîrnovanu...

INFO: 4 minute de prelungire!

Min.89: Tîrnovanu scoate din situație de 1 la 1 cu Koljici, uriașă ocazie Craiova!!

Min.88: Cristea încearcă un șut-centrare fantezist, mingea se duce aiurea.

Min.82: Iese și Florinel Coman, intră Nikolov la FCSB.

Min.78: Ocazie mare Craiova! Rivaldinho putea introduce mingea în plasă de pe linia porții, dar Radunovici e pe fază. Tîrnovanu a fost depășit..

Min.75: Vin trei schimbări la Craiova, Rivaldinho în locul lui Crețu, Sala în locul lui Cîmpanu, plus Vlădoiu în locul lui Ndong.

Min.71: Edjouma e tare aproape de 2-0, reluare cu capul din plin după un corner, dar balonul se duce alături.

Min.67: Iese și Miculescu, intră Omrani la gazde.

Min.65: Cordea finalizează interesant de la distanță, mult pe lângă.

Min.63: Schimbă și FCSB, intră Oaidă în locul lui Tavi Popescu.

Min.61: Prima schimbare la olteni, intră Roguljici, iese Markovici. Apoi intră și Koljici în locul lui Ișfan.

Min.60: Galben și pentru Miculescu, pentru un fault dur la Ndong.

Min.51: Vătăjelu vede un cartonaș galben, fault la Coman.

Min.49: Markovici reia cu capul din centrarea lui Vătăjelu, puțin peste poartă.

Min.47: Coman, șut superb la vinclu, însă Popescu are o reacție fantastică și scoate de sub transversală.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

PAUZĂ, 1-0 pentru FCSB!

Min.45: Prim șut pe poartă Craiova, îi aparține lui Markovici, dar Tîrnovanu prinde lejer.

INFO: Se anulează cartonașul roșu pentru Ndong, căci după vizionarea la camera VAR, Miculescu a fost semnalizat în offside.

Min.42: Ndong vede roșu direct pentru un fault din postura de ultim apărător la Miculescu!!

Min.33: Vede galben și Tavi Popescu, pentru un fault rătăcit și fără sens..

Min.31: Cordea vede un galben pentru o lovire cu brațele, asupra lui Ivan.

Min.30: Șut bun din colțul careului al lui Cordea, respinge cu piciorul Laurențiu Popescu.

Min.25: Vătăjelu are o reluare fantezistă de la peste 30 de metri, în cros, mingea se duce mult aiurea, oricum se fluierase offside.

Min.22: Bună centrare Sorescu la firul ierbii, spre careul mic, respinge Silva în corner.

Min.20: FCSB a recăpătat posesia la mijlocul terenului, după câteva minute de iureș oltean.

INFO: Este al treilea meci consecutiv în care Edjouma marchează pentru FCSB.

Min.13: Reia interesant Crețu din voleu, în careul gazdă, după un corner. Presiune la poarta lui FCSB!

Min.5: Raul Silva vede un cartonaș galben pentru un fault la Sorescu.

Min.1: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! Edjouma reia din careul mic din voleu, la capătul unui corner, după ce mingea a revenit la mijlocașul roș-albastru, din parada lui Popescu. Cristea reluase inițial cu capul sub bară.

Min.1: În secunda 20 doar, Miculescu ratează din situație de 1 la 1 cu Popescu, uluitoare ocazie a gazdelor roș-albastre!

ÎNCEPE PARTIDA!

19.57: E o atmosferă superbă, de mare meci aici pe Arena Națională.

Echipe de start:

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Cristea, Tamm, Radunovic - Edjouma, Șut, Oct. Popescu - Cordea, Miculescu, Fl. Coman.
Rezerve:  An.Vlad, Crețu, Dawa, Haruț, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu.
Antrenor: Mihai Pintilii.

Universitatea Craiova: L.Popescu - Vătăjelu, Zajkov, R. Silva, Ndong - Mateiu, Al. Crețu - Cîmpanu, Ișfan, A. Ivan - Markovic.
Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Mitrea, Găman, Sala, Roguljic, Rivaldinho, Koljic.
Antrenor: Eugen Neagoe.

Arbitru: Adrian Cojocaru.

Un meci între două echipe de forță, aflate în lupta pentru titlu, despărțite de doar 3 puncte. FCSB este pe 3, iar Craiova pe 5, cu Rapid o nucă tare între cele două. Va fi un meci cu o atmosferă de vis, căci deja s-au vândut undeva la peste 20.000 de bilete, după cum anunță managerul general Mihai Stoica.

În tur, Craiova a învins cu 2-1, iar FCSB caută acum să își fructifice forma foarte bună, cu victorii în acest an la Sibiu, CFR Cluj sau Voluntari.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 29 de ori în principala competiţie internă, de 20 de ori s-au impus bucureştenii, de șase ori au câştigat oltenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

FCSB a ales un căpitan surpriză, Olaru fiind suspendat, e vorba de tânărul Adrian Șut, iar în atac nu se pot baza nici pe accidentatul Compagno.

Partida se va televiza pe DigiSport, OrangeSport și PrimaSport.