Conference League: Farul și Sepsi ratează calificarea în grupe

Farul, campioana României, și Sepsi au ratat calificarea în grupele Conference League.

HJK HELSINKI – FARUL 2-0
A marcat: Radulovic 20, 70

Farul ratează calificarea în grupele Conference League. Echipa lui Hagi a fost învinsă cu 2-0 pe terenul finlandezilor de la HJK Helsinki, după ce a bătut cu 2-1 la Ovidiu. Dubla lui Radulovic a pecetluit soarta calificării în favoarea formației din Finlanda, într-un meci în care "marinarii" au părut temători și emotivi în fața performanței uriașe care le-a stat în față.

Min. 70 - GOL HJK! Radulovic face dubla cu un șut simplu, cu latul, din interiorul careului.

Min. 20 - GOL HJK! Radulovic înscrie cu capul după o centrare din dreapta venită ca urmare a unei minge recuperate de finlandezi după o greșeală a lui Băluță.

Min. 9 - GOL ANULAT HJK! Radulovic înscrie, însă reușita sa e anulată pentru ofsaid.

Farul poate obține o calificare istorică pentru club, prima participare în grupele unei competiții europene, dacă trece HJK Helsinki în returul din Finlanda.

În tur, la Ovidiu, Farul a învins echipa finlandeză cu 2-1.

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi-Benissan, Lingman, Peltola, Soiri - Hostikka, Keskinen - Radulovic
Rezerve: Ost - Ollila, Hamalainen, Da Graca, Ro. Riski, Bande, Paananen, Raitala, Kannellopoulos, Olusanya, Tanaka, Hetemaj
Antrenor: Toni Korkeakunnas

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - T. Băluță, Nedelcu, Artean - L. Munteanu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, L. Andronache, Boli, Grameni, Ad. Mazilu, Marins, Grosu, Sali, N. Popescu, Dussaut
Antrenor: Gheorghe Hagi

BODO/GLIMT - SEPSI 3-2
Au marcat: Sorli 23, Pellegrino 29, 100-pen / Alimi 42, Varga 46

Sepsi a reușit o partidă foarte bună în deplasarea de la Bodo/Glimt, dar a pierdut și a ratat calificarea în grupele Conference League.

Cu un 2-2, rezultat obținut în prima manșă pe teren propriu, Sepsi a mers în deplasare la Bodo/Glimt și s-a trezit condusă cu 2-0 după jumătate de oră de joc. A redus, apoi, din diferență și s-a intrat la pauză cu 2-1. Covăsnenii au egalat în startul reprizei a doua și partida a intrat în prelungiri.

Totuși, Sepsi a pierdut cu 3-2 și a avut un și un om eliminat în prelungiri, pe Marius Ștefănescu, care a văzut cartonașul roșu după un gest nesportiv la adresa portarului advers. Astfel, după Farul, Sepsi este și ea eliminată chiar înaintea grupelor din Conference League.

Min. 120+1 - CARTONAȘ ROȘU SEPSI! Marius Ștefănescu este eliminat pentru că, din frustrare, l-a lovit pe portarul advers.

Min. 101 - GOL ANULAT SEPSI! Ștefănescu egalează imediat, însă reușita sa este anulată pentru o poziție de ofsaid. Atacantul n-a reușit să păcălească ieșirea la ofsaid a norvegienilor și golul său nu se pune.

Min. 100 - GOL BODO/GLIMT! Pellegrino face dubla din penalty și îi readuce pe norvegieni în avantaj.

Min. 46 - GOOOOOOOLLLL SEPSI! Roland Varga egalează în startul reprizei secunde cu un șut de la distanță.

Min. 42 - GOOOOOOLLL SEPSI! Alimi reduce din diferență, cu capul, după ce Ștefănescu i-a mingea pe cap cu o centrare din stânga.

Min. 29 - GOL BODO/GLIMT! Pellegrino face 2-0 pentru norvegieni cu un șut pe lângă Niczuly, după o lansare excelentă la limita ofsaidului.

Min. 23 - GOL BODO/GLIMT! Sorli înscrie cu capul, din apropiere, după o centrare cu efect a lui Pellegrino.

Min. 12 - GOL ANULAT BODO/GLIMT! Pellegrino înscrie cu un șut plasat din colțul careului, însă reușita sa e anulată pentru că mingea a părăsit suprafața de joc în prealabil.

În aceeași postură este și Sepsi, care ar putea obține prima calificare din istoria clubului în grupele unei competiții europene dacă o învinge pe Bodo/Glimt.

în tur, la Sf. Gheorghe, cele două echipe au terminat la egalitate, 2-2.

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjørtuft, Bjørkan - Saltnes, Berg, Grønbæk - Sorli, Moumbagna, Pellegrino
Rezerve: Brøndbo, Lode, Bassi, Espejord, Kondrasen, Brunstad Fet, Sjøvold, Dahl, Gulliksen, Sørensen, Kristiansen
Antrenor: Kjetil Knutsen

Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - R. Varga, Alimi, Ștefănescu - Safranko
Rezerve: Moldovan, Gedo, I. Gheorghe, Damașcan, Matei, Oroian, Francisco Junior, Otelița, Nistor, Kallaku, Aganovic, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu