Campionatul European de handbal: România învinge Spania cu un gol în ultima secundă

România a învins Spania în ultima secundă în primul meci din Grupa Principală II de la Campionatul European de handbal feminin, scor 28-27.

Echipa noastră a început mai bine partida și a dominat în prima repriză, iar la pauză a intrat cu un 12-11, după prestațiile excelente avute de Crina Pintea și Cristina Neagu.

Am început excelent și partea secundă și am condus cu 15-12, însă ulterior ibericele au pus stăpânire pe joc, profitând de inexactitățile din atacul nostru.

Finalul ne-a aparținut și a fost dramatic, iar România a marcat golul victoriei în ultima secundă prin Bianca Bazaliu, cu o aruncare de la 15 metri!

România va mai întâlni Muntenegru, pe 15 noiembrie de la ora 19:00 și Germania, pe 16 noiembrie de la ora 16:30.

În celălalt meci de vineri, Germania a învins Olanda cu 36-28.

Clasamentul Grupei Principale II e următorul: 1. Franța 4p, 2. Muntenegru 4p, 3. Germania 2p, 4. Spania 2p, 5. Olanda 2p, 6. România 2p.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în semifinale. Franța și Muntenegru au un meci mai puțin disputat.

ROMÂNIA - SPANIA 28-27

59 - Spania marchează, dar dăm gol la ultima fază, în ultima secundă prin Bazaliu!!! Victorie România!!!

59 - Grozav marchează, avem 27-26 cu 25 de secunde rămase!

57 - Spania egalează prin Arcos, scorul este 26-26.

57 - Pintea marchează și avem 26-25! Final de infarct!

56 - Buceschi marchează iar și scorul este 25-25!

55 - Buceschi marchează din 7 metri, scorul este 24-25.

54 - Gassama punctează pentru 25-23.

54 - Goluri rapide, iar Gassama face 24-23 pentru Spania.

53 - Arrojeria face 23-22 pentru Spania.

52 - Buceschi marchează, dar Spania punctează imediat la repunere.

51 - Gassama egalează la 21.

49 - Badea marchează și avem 21-20!

47 - Cristina Neagu egalează la 20.

46 - Spania trece în avantaj și are 20-19.

45 - România egalează de pe extremă prin Badea!

44 - Defo face 19-18 pentru Spania.

43 - Gutierez egalează din 7 metri.

43 - Grozav face 18-17 pentru România!

43 - Două goluri rapide, scorul este 17-17. Pentru noi marchează Buceschi.

41 - Gutierez egalează la 16.

40 - Avem 16-15 după un gol marcat de Pintea.

39 - Spania marchează al treilea gol la rând prin Arcos și scorul este 15-15.

38 - Spania ne dă două goluri și scorul este 15-14.

36 - Avem 15-12 după un gol marcat de Buceschi.

35 - Grozav face 14-11 pentru România, dar luăm un gol rapid și scorul este 14-12.

32 - Cristina Neagu aruncă superb și avem 13-11!