România pierde cu Muntenegru și ratează semifinalele Campionatului European de handbal feminin

România a fost învinsă la limită de Muntenegru și nu mai are nicio șansă la calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin.

34-35 (18-18) a fost scorul întâlnirii dintre România și Muntenegru din Grupa Principală II a turneului final.

România și Muntenegru au oferit o confruntare incendiară, cu multe goluri și faze spectaculoase.

Reprezentativa pregătită de Bojana Popovic a început mai bine întâlnirea de la Skopje, dar Cristina Neagu și compania au revenit și scorul la pauză a fost egal, 18-18.

Echilibrul s-a menținut și în repriza secundă, iar diferența finală a fost făcută de doar un gol. O reușită care o aduce foarte aproape de calificarea în semifinale pe Muntenegru, în timp ce fetele noastre rămân pe ultimul loc în grupă și mai pot spera doar la lupta pentru locul 5.

6. România 2p (4 meciuri)

Primele două clasate avansează în semifinale, în timp ce locul 3 duce la barajul pentru locul 5 la Campionatul European de handbal feminin.

Mâine, de la ora 16:30, România va întâlni Germania în ultima etapă a grupei.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre România și Muntenegru din Grupa Principală II de la Campionatul European de handbal feminin:

România - Muntenegru 34-35 (18-18)

FINALUL MECIULUI

Lorena Ostase marchează, dar e prea tărziu.

Gol marcat de Alexandra Badea cu 70 de secunde rămase...

Cristina Neagu marchează de la 7 metri când mai sunt două minute din acest joc.

Sonia Seraficeanu s-a accidentat și nu mai poate juca în acest final de meci.

Lorena Ostase punctează.

Încă un gol pentru Muntenegru, care are trei goluri în față...

Gol marcat de Bianca Bazaliu.

Muntenegru marchează și se distanțează la două goluri când mai sunt doar 6 minute rămase până la final.

Bianca Bazaliu marchează cu o aruncare de la 9 metri.

Gol Eliza Buceschi și România conduce cu 28-27 cu 10 minute rămase până la finalul meciului.

Cristina Neagu marchează de la 7 metri și trecem din nou în avantaj.

Crina Pintea se descurcă excelent la semicerc și egalăm din nou.

Alexandra Badea egalează la 25. Ce meci avem la Skopje!

24-24 după un gol al Alexandrei Dindiligan, când mai sunt doar 15 minute din meci.

Ce gol pentru Bianca Bazaliu!

Eliminare de două minute pentru Eliza Buceschi.

22-21 pentru România după un gol marcat de Lorena Ostase.

Radicevic marchează în poarta rămasă goală.

Sonia Seraficeanu finalizează superb un contraatac.

SPECTACOL! Cristina Neagu înscrie fantastic în dublă inferioritate numerică!

O nouă eliminare în tabăra noastră, pentru Alexandra Dindiligan.

Începem repriza secundă cu un gol superb al Elizei Buceschi, în infierioritate numerică.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

PAUZĂ

Golul trei pentru Alexandra Dindiligan, dar Muntenegru marchează și ea, iar la pauză scorul este 18-18.

Alexandra Dindiligan marchează din nou și egalează la 17 când am intrat în ultimul minut al primei reprize.

Gol și în contul Alexandrei Dindiligan.

Sorina Grozav înscrie un gol superb și România are 15-14 pe tabelă în minutul 25.

Eliza Bucheschi marchează frumos și avem două goluri diferență.

Punctăm în inferioritate numerică prin Sorina Grozav.

Eliminare de două minute pentru Lorena Ostase pentru ținere.

Gol Sonia Seraficeanu și trecem pentru prima oară în acest meci la conducere.

Lorena Ostase egalează la 11 în minutul 17.

Laura Pristăviţa punctează pe contraatac.

Cristina Neagu marchează dintr-o aruncare de la 7 metri.

Crina Pintea se alege cu o eliminare de două minute.

Cristina Neagu înscrie, dar arbitrele dau fault în atac. O nouă decizie controversată a arbitrelor.

Eliza Buceschi egalează la 8 când au trecut 10 minute de la startul meciului.

Sorina Grozav este faultată, iar Muntenegru va juca două minute în inferioritate numerică.

Cristina Neagu joacă excelent și își trece în cont cel de-al 5-lea gol.

Crina Pintea egalează pe contraatac și egalăm la 6 după un început mai slab de meci.

Un nou gol pentru Cristina Neagu, care a ajunge la patru reușite în mai puțin de 10 minute.

Cristina Neagu înscrie de la 7 metri și scorul este 6-4 pentru Muntenegru după 8 minute de joc.

Eliza Buceschi își trece și ea numele pe tabela de marcaj, după o repunere rapidă.

Cristina Neagu aruncă superb și marchează cel de-al doilea gol al ei din acest meci.

Gol pe faza a doua pentru Muntenegru, care se desprinde la 3-1 în acest start de meci.

Cristina Neagu egalează cu ceva șansă.

Muntenegru deschide scorul dintr-o aruncare de la 7 metri.

ora 19:00 - A început meciul

Meciul are loc la Skopje și este televizat de Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

"Tricolorele" au doar opțiunea victoriei pentru a continua să aibă șanse la calificarea în semifinalele competiției.

Înaintea acestui joc, clasamentul în Grupa Principală II se prezintă astfel: 1. Franța 6p (3 meciuri), 2. Muntenegru 4p (3 meciuri), 3. Spania 3p (4 meciuri), 4. Olanda 3p (4 meciuri), 5. Germania 2p (3 meciuri), 6. România 2p (3 meciuri).

Lotul României la Campionatul European de Handbal feminin

portari: Diana Ciucă (CS Rapid Bucureşti), Yuliya Dumanska (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea);

interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Bianca Bazaliu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Diana Lixăndroiu (CSM Slatina), Sorina Grozav (CS Rapid);

centri: Laura Pristăviţa (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Eliza Buceschi (CS Rapid)

extreme dreapta: Alexandra Badea (CS Rapid), Sonia Seraficeanu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Mihaela Mihai (CSM Bucureşti);

extreme stânga: Nicoleta Dincă (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Alexandra Dindiligan (CSM Bucureşti), Corina Lupei (SCM Râmnicu Vâlcea);

pivoţi: Crina Pintea (CSM Bucureşti), Lorena Ostase (CS Rapid), Andreea Ţîrle (Minaur Baia Mare).

antrenori: Florentin Pera (principal), Bogdan Burcea (secund), Ildiko Barbu Kerekes (portari).

4-20 noiembrie este perioada în care se va desfășura Campionatul European de handbal feminin.