Liga Campionilor, optimi | PSG a învins-o în prelungiri pe Real Madrid. Manchester City a făcut scor în Portugalia

Marți seara s-au jucat primele meciuri din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

PSG a primit vizita lui Real Madrid în, poate, cel mai așteptat meci al rundei, în timp ce Manchester City s-a deplasat la Sporting Lisabona.

La Paris, PSG și Real Madrid au oferit un meci frumos, cu multe ocazii și faze spectaculoase, dar cu un singur gol. Și acela în prelungiri. Francezii s-au impus cu 1-0 după o reușită de toată frumusețea a lui Mbappe, în minutul 90+3.

Messi putea deschide scorul mult mai devreme, mai exact în minutul 61, însă a ratat o lovitură de la 11 metri (foto).

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes - Danilo, Paredes, Verratti - Mbappe, Messi, Di Maria.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Asensio, Benzema, Vinicius.

Golurile n-au lipsit însă la Lisabona, acolo unde Manchester City a făcut o demonstrație de forță și s-a impus cu un categoric 5-0.

Mahrez (min.7), Bernardo Silva (min.17 și 44), Foden (min.32) și Sterling (min.58) au marcat golurile cu care "cetățenii" și-au asigurat practic calificarea încă din prima manșă.

Sporting Lisabona: Adan - Esgaio, Coates, Inacio - Porro, Palhinha, Matheus, Reis - Sarabia, Paulinho, Goncalves.

Manchester City: Ederson - Stones, Dias, Laporte, Cancelo - Silva, Rodri, De Bruyne - Mahrez, Foden, Sterling.

Meciurile retur ale celor două meciuri se vor juca pe 9 martie.