Liga Campionilor: Manchester City și Liverpool se califică în semifinale

Manchester City și FC Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor.

Manchester City se va duela cu Real Madrid (26/27 aprilie și 3/4 mai), în timp ce Liverpool o va întâlni în semifinale pe Villarreal (26/27 aprilie și 3/4 mai).

Miercuri seară, Manchester City a remizat cu Atletico Madrid în deplasare, scor 0-0. În tur, echipa lui Guardiola s-a impus cu 1-0.

City a dominat categoric prima repriză, în timp ce Atletico a încercat să joace pe contraatac. "Cetățenii" au ratat două șanse bune în prima parte. În schimb, Atletico a avut o șansă bună în partea secundă prin Griezmann, dar și prin Correa în minutul 12 al prelungirilor. Felipe de la Atletico a fost eliminat în prelungiri.

În celălalt meci al serii, Liverpool a remizat cu Benfica, scor 3-3. În tur, trupa lui Klopp câștigase cu 3-1.

Konate a deschis scorul în minutul 21, după un corner, în timp ce Ramos a egalat în minutul 32 pentru Benfica.

Firmino a făcut 2-1 în minutul 55 din pasa lui Diogo Jota, iar tot el el a dus scorul la 3-1 zece minute mai târziu.

Yaremchuk a redus din diferență în minutul 73, în timp ce Nunez a punctat în minutul 83, dar era prea târziu pentru Benfica.