Liga Campionilor: FC Barcelona și Arsenal se califică în sferturile de finală

FC Barcelona și Arsenal Londra s-au calificat, marți, în sferturile de finală din Liga Campionilor.

FC Barcelona a învins-o pe Napoli cu 3-1 și a obținut calificarea în sferturi, după ce în tur scorul a fost 1-1.

Ferran Lopez a deschis scorul în minutul 15, iar 2 minute mai târziu Cancelo a fost pe fază la o minge respinsă și a făcut 2-0.

Rrahmani a aprins jocul cu golul din minutul 30, însă Barcelona a fost calmă și Robert Lewandowski a marcat în minutul 83.

În celălalt meci al serii, Arsenal a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a o elimina pe FC Porto, după eșecul cu 1-0 din tur. Scorul în retur a fost 1-0 pentru Arsenal și s-a ajuns la penaltiuri.

Arsenal a deschis scorul în minutul 41 prin Trossard, însă s-a ajuns în prelungiri, deși "tunarii" au mai avut multe ocazii de a puncta.

Nici în prelungiri nu s-a marcat, iar jocul s-a decis la loviturile de departajare. La penalty-uri, Arsenal s-a impus cu 4-2.

În sferturile de finală s-au calificat și Real Madrid, Manchester City, PSG și Bayern München.

Miercuri vor avea loc meciurile Atletico Madrid - Inter Milano (0-1 în tur) și Borussia Dortmund - PSV (1-1 în tur).

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 9/10 aprilie, respectiv 16/17 aprilie.

Tragerea la sorți va avea loc pe 15 martie, de la ora 13:00.