Liga Campionilor: Bayern Munchen și Liverpool se califică în sferturile de finală. Nemții au dat 7 goluri

Bayern Munchen și FC Liverpool au obținut biletele pentru sferturile de finală din Liga Campionilor.

Bayern Munchen a eliminat-o pe Salzburg, după ce a câștigat manșa retur cu 7-1. În tur, scorul a fost 1-1.

Nemții au început meciul în forță și Robert Lewandowski a reușit un hattrick în doar câteva minute: 12, 21 și 23. Apoi, Serge Gnabry a dus scorul la 4-0 în minutul 31.

Muller a făcut 5-0 în minutul 54, iar golul de onoare al austriecilor a fost reușit de Kjaergaard în minutul 70. Muller a modificat ulterior tabela în minutul 83 cu un șut cu piciorul stâng, iar Sane a marcat din unghi în minutul 87.

În celălalt meci al serii, FC Liverpool a ajuns în sferturile de finală chiar dacă a fost învinsă pe teren propriu de Inter Milano, scor 0-1. Echipa lui Klopp a câștigat prima manșă cu 2-0 și a profitat astfel pentru a avansa în competiție.

Inter a deschis scorul în minutul 62 prin Lautaro Martinez din pasa lui Alexis Sanchez. Totuși, un minut mai târziu Sanchez a fost eliminat și misiunea lui Inter a devenit și mai grea.

Miercuri, de la ora 22:00, vor avea loc meciurile Manchester City - Sporting (5-0 în tur) și Real Madrid - PSG (0-1 în tur).