Liga Campionilor: Atletico Madrid și Borussia Dortmund sunt ultimele echipe calificate în sferturi

Atletico Madrid și Borussia Dortmund au obținut și ele biletele pentru sferturile de finală din Liga Campionilor.

Inter Milano, finalista din sezonul precedent, a fost eliminată de Atletico Madrid. Italienii au câștigat cu 1-0 în tur, iar în retur scorul a fost 2-1 pentru Atletico, iar soarta calificării a fost decisă la loviturile de departajare, unde ibericii s-au impus.

Dimarco a deschis scorul în minutul 33 din pasa lui Barella, iar Griezmann a egalat două minute mai târziu cu o reluare din întoarcere. Meciul a fost dus în prelungiri de un gol marcat de Depay în minutul 87.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Atletico s-a impus cu 3-2.

În schimb, Borussia Dortmund a învins-o cu 2-0 pe PSV Eindhoven. În tur, scorul a fost 1-1, iar în retur golurile au fost marcate de Sancho în minutul 3 și Reus în minutul 90+5.

În sferturile de finală s-au calificat și FC Barcelona, Arsenal, Real Madrid, Manchester City, PSG și Bayern München.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 9/10 aprilie, respectiv 16/17 aprilie.

Tragerea la sorți va avea loc pe 15 martie, de la ora 13:00.