Liga 2: Dinamo București prinde in extremis locul de play-off după o ultimă etapă dramatică

Dinamo București a reușit să prindă la limită play-off-ul de promovare în prima ligă, bifând în ultima etapă a sezonului regular un egal pe teren propriu în fața celor de la ASU Poli Timișoara.

Scorul a fost de 1-1, cu gol marcat de Dinamo prin Dani Iglesias în minutul 45, iar bănățenii au punctat prin Oanea în minutul 82. Un minut mai târziu, Sekulici de la oaspeți vedea roșu pentru cumul de cartonașe galbene.

Fiind o luptă în 3 mai degrabă pentru ultimele 2 locuri care se mai puneau în joc, Dinamo trebuia să fie atentă teoretic și la rezultatele rivalelor Unirea Slobozia și Gloria Buzău.

Dinamo a stat cu emoții până în ultima clipă, profitând și de rezultatele slabe înregistrate de rivale. Minaur Baia Mare a remizat cu Gloria Buzău, tot 1-1, iar Unirea Slobozia a bifat și ea un egal, scor 2-2 cu FC Brașov. S-a făcut un clasament în trei, iar ialomițenii au fost dezavantajați și nu vor prinde top 6.

Acolo unde le vom vedea pe CSA Steaua, fără drept de promovare, trebuie amintit, Poli Iași, Oțelul Galați, Unirea Dej, Dinamo București și Gloria Buzău.