Liga 1: Încă o înfrângere umilitoare pentru Dinamo București

Dinamo București a fost învinsă clar de Sepsi OSK cu scorul de 1-4 în al doilea meci al zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 14 a stagiunii competiționale 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Ștefănescu o dublă, Mitrea și Fofana, în timp ce pentru alb-roșii a punctat golul de onoare Gabi Torje.

Încă o partidă făcută praf așadar de elevii lui Rednic, un Mircea Rednic care nu a bifat decât două puncte de la revenirea sa în Groapă, egalurile cu UTA și Rapid.

Dinamo, şah-mat la golul 2 al lui Sepsi

Ștefănescu a făcut rapid 2-0 din ambele pase ale lui Achachbar, minutele 14 și 22. Până la pauză, Torje a redus din handicap și se părea că jocul va fi mai strâns după pauză.

Dar Sepsi a dominat categoric și în mitanul secund. Golurile lui Mitrea și Fofana au picat cumva logic, iar Dinamo continuă seria fără victorie de peste trei luni, mai exact din 2 august.

Sepsi urcă pe 11 cu această victorie, sub timona lui Bergodi, cu 13 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 15 cu 8 lungimi.

Echipe de start:

Sepsi: Began – Radoslav, Ninaj, Mitrea, Ștefănescu – Eder Gonzales, Păun, Dumitrescu – Ashkovski, Luckassen, Achahbar.
Rezerve: Gedo, Tincu, Chunchucov, Bărbuț, Aganovic, Golofca, Damaschin, Fofana, Ispas.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, R. Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, Itu – Măgureanu, Ivanovski, Matei.
Rezerve: Fara, Giafer, Amzar, Borcea, Crețu, R. Grigore, Bani, Vestenicky.
Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova).