Liga 1: Egal smuls de Academica lui Ionuț Chirilă la ultima fază cu Gaz Metan Mediaș

Gaz Metan Mediaș și Academica Clinceni au terminat la egalitate, scor 1-1 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 14 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile au fost aduse de Christian Irobiso, un atacant nigerian pentru gazde, în minutul 71, iar lovitura de grație a venit din partea oaspeților la aproape ultima fază, minutul 92, gol marcat de Clinceni prin Bautista.

Gazul ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie, după două înfrângeri la rând înainte de acest joc, în timp ce pentru Ionuț Chirilă acesta e al doilea punct abia smuls în mandatul său, după un 1-1 bifat acasă cu FC Botoșani.

REZUMAT CLINCENI - GAZ METAN 2-0

Academica rămâne lanterna roșie a Ligii 1, cu doar patru puncte acumulate până acum. Gazul e pe locul 12, cu tot atâtea lungimi.

Gaz Metan: Vâlceanu - Moura, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, Santos – Şteau, Deaconu, Grădinaru – Sarr.
Rezerve: Buzbuchi, Dobrescu, Horj, Filip, Izata, Chamed, Gaşpar, Morar, Irobiso.

Academica Clinceni: Ureche – Pashov, Bilali, Patriche, Pârvulescu – Moulin, Cascini – Ion, Chandrov, De Amorim – Omoh.
Rezerve: Păun, Gardoş, Gavra, Vanzo, Vellios, Ventura, Cioiu, Dumitrache, Holzmann.

Arbitru: Iulian Dima.