Liga 1: Ianis Stoica o salvează pe FCSB de la o nouă înfrângere usturătoare

UTA Arad și FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1, în ultima partidă a zilei de duminică în Liga 1, în etapa cu numărul 3 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Ubbink și de Ianis Stoica, cel din urmă egalând pe tabelă abia în minutul 90.

S-a văzut încă din primul minut că FCSB venea după o mare rușine, cea de la partida cu Karagandy, iar jucătorii lui Dinu Todoran au intrat foarte greu în meci, fiind aspru dominați de cei de la UTA, ajutați de o galerie superbă, care au populat până la refuz noua arenă von Neumann.

Iar golul a venit cumva logic în minutul 20, marcat de UTA, prin olandezul Ubbink, fost jucător și el, culmea, la Karagandy. Un gol venit după ce Octavian Popescu a fost deposedat prea ușor, Dangubici i-a pasat lateral stânga lui Ubbink, care a șutat și l-a păcălit pe Straton, balonul fiind și ușor deviat de Haruț.

GOOOL! UTA - FCSB 1-0. Ubbink deschide scorul! Straton, păcălit de mingea deviată de Haruț

FCSB a făcut rapid și trei schimbări chiar în minutul 34, pe teren intrând Vali Crețu, Cordea și Darius Olaru.

Oaspeții au ieșit mai montați de la cabine, au profitat și de intrarea lui Coman care a dinamizat jocul. Șeptarul a și avut o bună ocazie în minutul 47, dar voleul său a fost scos de Iacob.

Dar oamenii sosiți de la București s-au stins încet-încet, UTA a reintrat în control și a început să mai aibă și ea ocazii la poarta lui Straton.

Nebunia a venit însă în minutul 90, când Ianis Stoica, intrat ultimul în partidă la FCSB, a șutat perfect la colțul lung și a adus egalarea pe tabelă, aducând un punct nesperat pentru echipa bucureșteană.

Băiatul lui Pompiliu Stoica a salvat FCSB de la încă o înfrângere usturătoare, iar FCSB face 5 puncte în Liga 1, fiind neînvinsă în acest sezon.

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Erico, Medimorec, Shliakov - Antal, Batha, Passaglia, Ubbink - Dangubic, Miculescu.
Rezerve: Balauru - Baravykas, Tomozei, Bustea, Vorobjovas, Roger, A. Măr, Benga, I. Hora.

FCSB: Straton - Haruţ, Al. Creţu, I. Cristea, S. Şerban - Moruţan, Ov. Popescu, Oaidă - Oct. Popescu, Dumiter, Fl. Tănase.
Rezerve: Târnovanu - V. Creţu, Fl. Coman, I. Stoica, Ov. Perianu, Olaru, Musi, Radunovic, Cordea.

Arbitru: Radu Petrescu.

Liga 1: FC Botoșani îi provoacă lui Laurențiu Reghecampf prima înfrângere pe banca Craiovei în campionat

Surpriză imensă la Jocurile Olimpice. Un italian a câștigat proba regină de 100 de metri

SUA au stabilit că atacul asupra petrolierului, în care a fost ucis și un român, a fost comis de Iran