CFR Cluj invinge greu formația de tineri a FCSB-ului

CFR Cluj a învins greoi o echipă plină de tineri a celor de la FCSB. Meciul de pe Național Arena a fost decis pe final, dar ardelenii s-au impus cu 2-0.

FCSB a început meciul de pe Național Arena cu Perianu, Nita, Dumitru și Istrate, iar după pauza au mai intrat Pantea și Pandele.

Chiar și așa, CFR Cluj a avut o evoluție apatică. Ardelenii au avut doua bare în aceeași fază, una la devierea lui Vînă și una la reluarea lui Hoban, dar ritmul a fost modest.

În partea secundă, Hoban a mai ratat o ocazie mare de a marca. În schimb, FCSB s-a mulțumit să se apare și nu a contat în ofensivă.

Deschiderea scorului s-a produs în cele din urmă în minutul 85, când Susici a trimis cu capul, iar Vlad a fost păcălit. Trei minute mai târziu, Vlad a gafat din nou, la șutul lui Itu.

După acest rezultat, CFR Cluj face 46 de puncte și o întrece pe Universitatea Craiova, care are 44 de puncte, dar oltenii au un meci mai puțin disputat, cu Astra.

Finala campionatului va avea loc luni, la Craiova, de la ora 20:30.

FCSB - CFR Cluj 0-2

90 - 3 minute suplimentare.

88 - GOL CFR CLUJ!!! Itu punctează după ce îl driblează lejer pe Miron și trage pe jos!

85 - GOL CFR CLUJ!!! Susici deschide scorul cu o lovitură de cap trimisă din 8 metri!

80 - Dumitru trage din marginea careului în brațele portarului.

72 - Itu trage puternic de la 30 de metri, dar Vlad scoate mingea!

65 - Ratare incredibilă! Hoban trimite pe lângă poartă din doar trei metri!

63 - Schimbări la CFR Cluj: Itu, Pereiraa și Rondon intră in locul lui Costache, Aurelio și Omrani.

61 - Cristi Dumitru trage din unghi, dar Arlauskis respinge mingea în lateral!

56 - Deac și Cristea se resimt după un duel aerian.

49 - Costache primește într-o poziție bună, dar acesta trage defectuos!

46 - Se reia jocul!

Schimbări la FCSB: Pantea și Pandele intră in locul lui Crețu și Moruțan!

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

39 - Crețu vede cartonașul galben!

33 - Ce ocazie! Mingea loveste de două ori în bară în aceeași fază! Mai întâi Vînă e aproape de autogol, iar apoi Hoban trimite în transversală!

33 - Hoban trage din nou din afara careului, mingea e deviată în corner.

27 - Meciul are un ritm scăzut, CFR are posesia, dar se joacă fără intensitate.

18 - Hoban trage mult pe lângă poartă din afara careului.

13 - Costache scapă singur in careu, dar trage în portarul Vlad!

8 - Schimbare CFR: Chipciu intră în locul lui Joca.

6 - CFR Cluj joacă mai bine în startul meciului. FCSB nu trece de centrul terenului.

Info: Meciul începe la 21:30

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Moruțan, Perianu, Vînă - Niță, Istrate, Dumitru

Rezerve: Udrea, Coman, Tănase, Petre, Popescu, Pantea, Pandele, Man

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Burcă, Cestor, Camora - Luis Aurelio, Hoban, Deac, Joca, Omrani, Costache

Rezerve: Rus, Vinicius, Itu, Bordeianu, Chipciu, Pereira, Golofca, Ciobotariu, Mario Rondon

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 si Look Sport.

În ultima etapa, FCSB ar trebui să întâlnească Astra, iar CFR Cluj va merge la Craiova.