Liga 1: FC U Craiova s-a distrat cu Academica Clinceni

FC U Craiova 1948 s-a distrat pe teren propriu cu cei de la Academica Clinceni, scor 4-0 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 5 a fazei de play-out a stagiunii competiționale 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Baeten, Bauza, Van Durmen și Ondaan, într-o partidă în care mai degrabă ilfovenii au fost un sparring partner, uneori mai inspirat, alteori nu.

A fost 2-0 la pauză după reușitele bifate de Baeten și Bauza, iar finalul de joc a adus alte două goluri, minutele 86 și 89, prin Van Durmen și Ondaan.

Trupa lui Napoli rămâne neînvinsă în play-out, cu trei victorii și două egaluri, cu 28 de puncte la activ, urcând până pe locul 4 în clasament.

Clinceniul are un singur punct și e condamnată deja la retrogradare.

FCU Craiova: R. Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Achim, Asamoah – Baeten, Bauza, Van Durmen – Compagno.
Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Pop, Albu, Marquet, Sidibe, Ondaan, Bălan.
Antrenor: Nicolo Napoli.

Clinceni: Ureche – A. Ion, Tsvetkov, C. Ștefan – Rufati, Vrdoljak, Alghoul, Holzmann – Florică, Dumitrache, R. Ion.
Rezerve: Bolboașă, Gogov, Jerdea, Obedeanu, Oprea, Iana, Sterian, Melniciuc, Dima.
Antrenor: Daniel Popa.

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei).