Liga 1: FC Botoșani bifează prima victorie în play-off, cu Academica Clinceni

FC Botoșani a câștigat partida de acasă cu Academica Clinceni, scor 2-1 în jocul din runda cu numărul 3 a fazei de play-off a stagiunii competiționale 2020/2021.

Fili a marcat golurile victoriei gazdelor, printr-o dublă în minutele 39 și 65. Egalarea celor de la Clinceni a venit prin Raul Rusescu, printr-un penalti în minutul 55.

GOOOL! FC Botoșani - Clinceni 1-0. Fili deschide scorul cu o execuție plasată la colțul lung

Este prima victorie din play-off pentru moldavi, care fac acum 25 de puncte, un punct peste Sepsi și trei lungimi peste Clinceni, fiind pe locul 4 în clasament.

Clinceni e singura formație cu eșecuri pe linie în această stagiune de play-off.

Academica Clinceni a avut o șansă uriașă în prelungirile partidei, dar Ventura, lipsit de inspirație, nu l-a putut învinge pe portarul austriac Hankici.

FC Botoşani: Hankic – Braun, Chindriş, Şeroni, Holzmann – Tîrcoveanu, Rodriguez, Erico Papa – Ashkovski, Caia, Fili.

Academica Clinceni: Ureche – Dobrescu, Gardoş, Patriche, Achim – Cebotaru, Moulin – Cr. Tănase, Chandarov, Longher – Chunchukov.

Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti).

Urcare impresionantă pentru Sorana Cîrstea în clasamentul WTA după triumful de la Istanbul