Liga 1: Dinamo produce surpriza acasă la UTA Arad

Dinamo București s-a impus cu scorul de 1-0 în deplasarea de la UTA Arad, în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 20 a stagiunii competiționale 2020/2021.

Singurul gol a venit din penalti, în minutul 8, penalti transformat de ex-timișoreanul Deian Sorescu.

Un penalti dictat de centralul Popa după ce Florin Ilie a jucat balonul cu mâna în propriul careu. Au fost proteste vehemente ale gazdelor, dar arbitrul a rămas inflexibil.

S-a jucat pe un teren noroios, mocirlos am putea spune, pe un stadion pe care s-au plătit peste 14 milioane de euro..

Aradul a cerut de două ori penalti azi, în minutul 32 și apoi 65, de fiecare dată Puljici fiind în centrul atenției, dar Popa nu a dat nimic.

Dinamo s-a apărat eroic până la final și a bifat o mare victorie, 1-0, ajungând pe 9 în L1, cu 25 de puncte, unul peste UTA și la doar trei puncte de play-off.

UTA: Iacob - Tomozei, Benga, Ilie, Buştea - Miculescu, Albu, Vorobjovas, Rusu - Roger, Rus.

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip - Gol, Anton - Mihaiu, Nepomuceno - Gueye, Nemec.

Arbitru: C.Popa.

Dennis Man a debutat pentru Parma

Olandezul Jorden van Foreest câștigă trofeul de la Wijk aan Zee, supranumit ”Wimbledonul șahului”

AstraZeneca va suplimenta livrările de vaccinuri antiCovid către UE cu 9 milioane de doze, în primul trimestru