Liga 1 | Dinamo a învins-o pe Academica Clinceni

Dinamo a câșțigat meciul disputat luni seara cu codașa Ligii 1, Academica Clinceni.

„Câinii” s-au impus cu 3-1 pe arena din Șoseaua Ștefan cel Mare, în etapa a 3-a a Ligii 1.

Deian Sorescu - cu o dublă în minutele 45+4 si 90+3, primul gol cu un șut superb din afara careului și al doilea în urma unui contraatac - și Mihaiu, în minutul 71, din pasa lui Grigore, au marcat pentru gazde.

Golul oaspeților i-a aparținut lui Cioiu, în minutul 37, și a fost o adevărată bijuterie.

Cu acest succes, Dinamo a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 4 puncte.

Ilfovenii rămân pe ultimul loc, fără punct luat în acest sezon.

Dinamo: Mihai - Sorescu, Giafer, Grigore, Radu - Crețu, Răuță, Filip - Bani, Moldoveanu, Mihaiu.

Academica Clinceni: Păun - Achim, Bilali, Gardoș, Holzmann - Cascini, Ventura - Cioiu, Vanzo, Kazlauskas - Vellios.

Arbitru: Sebastian Colțescu.