Liga 1: CFR Cluj se impune cu ceva emoții în deplasarea de la Academica Clinceni

CFR Cluj s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Academica Clinceni, nu fără emoții, în ultima partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1, în etapa cu numărul 2 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Petrila și Latovlevici, pentru oaspeți, respectiv Bautista pentru Clinceni, din penalti.

După o primă repriză dominată clar de băieții lui Șumudică, dar o dominare sterilă, fără prea mari ocazii de gol, lucrurile s-au schimbat puțin în partea secundă.

Între timp, Șumudică a făcut și două schimbări, mai mult de nevoie, au intrat Ciobotariu și Sigurjonsson. Cei de la Clinceni nu au arătat foarte diferit față de partida cu Sepsi, pierdută cu 2-0.

Golul a venit cumva logic, el fiind semnat de tânărul Petrila din pasa lui Păun în minutul 61. Părea că totul se va rezolva din acest punct și că CFR va avea parte de o victorie facilă.

Marius Șumudică, despre posibila plecare de la CFR Cluj

Numai că Deac l-a bruscat în careu pe Patriche în minutul 68, arbitrul Rusandu a dictat clar penalti, iar Bautista a marcat golul egalizator.

Gazdele de la Clinceni au încercat să țină de această remiză nesperată, însă până la urmă Latovlevici a fost omul decisiv al clujenilor, cu golul său din minutul 87.

De notat și debutul lui Alibec la CFR în minutul 70, când a intrat în locul lui Debeljuh.

REZUMAT | Lincoln Red Imps - CFR Cluj 1-2. Debeljuh a profitat de greşelile campioanei din Gibraltar

CFR are 6 puncte din 6 în Liga 1 și acum poate aștepta calmă returul cu Lincoln din Gibraltar, în preliminariile Champions League.

Clinceni: A. Păun - Fl. Achim, Bilali, Patriche Nechita - Cascini, Moulin - Cioiu, Vanzo, Kazlauskas - Vellios.

Rezerve: E. Dobre - Pashov, Chandarov, Gavra, Jutric, Ventura, De Amorim, V. Dumitrache, Longher. Antrenor: Ilie Poenaru.

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea, Cestor, Bouhenna, Latovlevici - Tahiri, J. Rodriguez, C. Deac - Petrila, Debeljuh, A. Păun.

Rezerve: Arlauskis - D. Ciobotariu, Hoban, Fofana, Sigurjonsson, Chipciu, Costache, Gîdea, Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.

Arbitru: L.Rusandu.

Mihaela Buzărnescu revine senzațional și mai aduce o victorie României în proba de tenis la Jocurile Olimpice

Galatasaray a pus pe masă o ofertă consistentă pentru Olimpiu Moruțan de la FCSB - presă

De ce avem creștere a procentului de infectare în rândul vaccinaților - explicaţia oficială şi un studiu din Marea Britanie