Liga 1: Astra Giurgiu câștigă un meci spectaculos la Iași, cu cinci goluri marcate

Astra Giurgiu s-a impus în deplasarea de la Poli Iași, scor 3-2, la capătul unui meci spectaculos din Liga 1, în etapa cu numărul 23 a stagiunii competiționale 2020/2021.

Golurile au fost marcate de Montini, Canadija și Wuthrich, pentru oaspeți, în timp ce pentru moldavi punctau De Iriondo și Calcan.

Moldoveni care au și început perfect jocul, deschizând scorul prin De Iriondo în chiar minutul 2. Însă finalul de primă repriză a fost o catastrofă pentru gazde, care au primit trei goluri în 15 minute.

GOOOL! Poli Iași – Astra Giurgiu 2-3! Eurogolul lui Calcan îi ține în viață pe ieșeni

Se părea că bijuteria de gol a lui Calcan avea să mai miște jocul, gol din lovitură liberă directă de la 25 de metri, însă Iașiul nu a mai putut forța egalarea. A fost eliminat de pe bancă pe final și Andrei Cristea, antrenor și jucător mai nou la Poli.

Astra urcă pe 13 cu 25 de puncte, în timp ce Politehnica rămâne lanterna roșie cu 16 lungimi.

Iași: Brănescu - Cană, Mihalache, Răzvan Popa, Baxevanos - Gaitan, De Iriondo, Antonio Stan - Dylan, Zajmovici, Alvarez.

Astra: Popa - Goncalves, Găman, Grahovac, Dias - Kane, Canadija, Wuthrich - Stahl, Montini, Balaure.

Arbitru: A.Florin.

Surpriză majoră pe tabloul masculin la Australian Open

Presa internațională, la picioarele Simonei Halep, după calificarea în sferturile turneului de la Antipozi

Bilanţul Covid de duminică: 1.872 de cazuri noi şi 41 de morti, din doar 11.000 de teste