Larisa Iordache, dublă campioană europeană la Mersin. Aur și în finala de la sol, după o jurizare cu mari probleme

Larisa Iordache a câștigat a doua medalie de aur la Campionatele Europene de gimnastică de la Mersin, Turcia, în proba de la sol, a doua de azi, după ce tot duminică Lari a triumfat și în proba de la bârnă.

Iordache, 24 de ani, legitimată la CS Dinamo, a triumfat deși a fost un moment extrem de dubios din punct de vedere al jurizării notelor, la finalul acestui concurs.

Românca noastră a fost programată să încheie ultima finala de la sol, a primit însă o notă foarte mică având în vedere exercițiul pe care l-a etalat, doar 13.050, fiind pusă inițial în clasament sub turcoaica Goksu Uctaş Şanli, reprezentanta gazdelor, care fusese notată cu 13.100.

Larisa Iordache, campioană europeană la gimnastică, după o pauză de șapte ani

A fost un moment de uluială, repede reprimat, căci antrenorul nostru Cristi Moldovan a mers și a făcut contestație la nota de plecare a Larisei. Au urmat minute bune în care lumea aștepta o notă care era clar că trebuia să fie una mult mai mare decât precedenta.

Așa a și fost, Iordache primea 13.450 și bucuria inițială a turcilor s-a transformat în lacrimi de deznădejde.

Pe locul al treilea s-a clasat israelianca Lihie Raz, cu 12,750. Cealaltă româncă din finala de la sol, Antonia Duţă, a ocupat locul al cincilea, cu 12,600.

Iordache, în calificări, a avut cea mai mare notă la sol, 13,433.

Larisa câștigă două medalii de aur la aceste Campionate Europene la care revine după multe luni de absență și după trei operații la tendonul ahilian.

Ea încheie Europenele din Turcia cu un bilanţ de patru medalii, două de aur la bârnă şi sol, două de argint, cu echipa și la sărituri.

Liga 1: Poli Iași termină acest an cu un succes în fața Sibiului

Medalie de argint pentru Larisa Iordache în finala la sărituri din cadrul Europenelor de gimnastică

Presa din Turcia este la picioarele lui Marius Șumudică după încă un succes al lui Gaziantep