Irina Begu revine spectaculos și avansează în turul doi la Australian Open

Irina Begu s-a calificat, miercuri, în turul doi de la Australian Open.

Jucătoarea română, aflată pe locul 30 în ierarhia WTA, a trecut în runda inaugurală de Elizabeth Mandlik (locul 129 WTA) după o revenire impresionantă, scor 3-6, 7-6 (1), 6-2.

Jocul trebuia să se desfășoare inițial marți, însă a fost reprogramat din cauza ploii pentru miercuri, când din nou a început tărziu din cauza vremii nefavorabile.

Americanca ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser a început mai bine și a fost la un pas să producă surpriza.

Elizabeth Mandlik a câștigat primul set cu 6-3, iar în cel de-al doilea a servit pentru adjudecarea meciului la 5-3.

Irina n-a renunțat însă la luptă și a împins actul în tie-break, unde s-a impus cu 7-1. Apoi, în setul decisiv, sportiva noastră nu i-a lăsat nicio șansă adversarei ei.

În runda următoare, Irina o va întâlni pe câștigătoarea meciului Lucia Bronzetti - Lara Siegemund.

Odată cu calificarea în turul doi, sportiva noastră, cotată ca favorita numărul 27 la Melbourne, și-a asigurat un cec în valoare de aproximativ 100.000 de euro și 70 de puncte în ierarhia WTA.

16-29 ianuarie este perioada în care se desfășoară Australian Open 2023.