Irina Begu câștigă un meci-maraton de aproximativ trei ore contra lui Venus Williams, la Bad Homburg

Irina Begu câștigă un meci-maraton de aproximativ trei ore contra lui Venus Williams, la Bad Homburg
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a învins-o pe legendara Venus Williams, cu 6-2, 4-6, 7-6 (8/6), luni, în prima rundă a turneului WTA 500 pe iarbă de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 euro.

Begu (35 ani, 211 WTA), venită din calificări, s-a impus după aproape trei ore de joc (2 h 57 min) în fața americancei de 46 de ani (471 WTA), beneficiara unui wildcard.

Venus câștigase singurul meci direct anterior, în 2017, la Openul Canadei, cu 6-1, 3-6, 6-3, în primul tur.

Begu a avut 3-1 în setul al doilea, dar a cedat cu 4-6. În decisiv, americanca a condus cu 5-3, dar Begu a revenit și a dus setul în tiebreak, unde s-a impus cu 8-6, deși Venus a început mai bine (2-0).

Irina Begu și-a asigurat un cec de 15.690 de euro și 85 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe jucătoarea cehă Karolina Muchova (29 ani, 11 WTA). Cele două jucătoare sunt la egalitate în privința meciurilor directe, 2-2, toate având loc pe zgură.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google