Irina Bara, în sferturile de finală la turneul de la Bogota

Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, după ce a întrecut-o pe brazilianca Laura Pigossi, cu 3-6, 7-6 (7/3), 6-4.

Bara (29 ani, 178 WTA) a fost condusă cu 5-3 în setul secund, iar jocul a fost întrerupt din cauza ploii la 5-4, dar a reuşit să salveze o minge de meci la acest scor, câştigând apoi în tiebreak. În decisiv, românca a controlat jocul şi s-a impus cu 6-4, după trei ore şi de 22 minute în faţa finalistei din 2022.

Irina Bara, care a comis 10 duble greşeli în acest meci, mai atinsese sferturile de finală la Bogota în 2022.

Pigossi (29 ani, 119 WTA) a comis şi ea 5 duble greşeli în acest meci.

Românca şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe italianca Sara Errani, care a dispus de spaniola Sara Sorribes Tormo, a treia favorită, cu 6-2, 4-6, 6-4.

Bara şi Errani (36 ani, 117 WTA) sunt la egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce italianca a câştigat în 2019 în primul tur la Bogota, cu 4-6, 6-2, 6-3, iar românca s-a impus în 2021 în primul tur la Budapesta, cu 4-6, 7-5, 6-2.