Încă o câștigătoare de turnee de Grand Slam a fost eliminată prematur la Roland Garros

Surprizele continuă să apară la turneul feminin de la Roland Garros, acolo unde deja foarte multe favorite au părăsit zgura pariziană, inclusiv 4 dintre primii 5 capi de serie.

Duminică a venit rândul Victoriei Azarenka să părăsească Roland Garros, locul 16 WTA și favorită 15 la Paris. Aceasta a fost eliminată de Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia, scor 5-7, 6-3, 6-2, după 2 ore și 11 minute de joc.

Deși Azarenka a etalat un tenis de mare calitate în prima manșă, ea a fost spulberată în seturile 2 și 3, tenismena din Rusia evoluând într-o manieră fantastică.

Victoria Azarenka vs Anastasia Pavlyuchenkova - Round 4 Highlights I Roland-Garros 2021

Ea se întoarce într-un sfert de finală la RG după o pauză de 10 ani.

Jucătoarea din estul Europei, cap de serie 31 în Franța, va evolua în sferturi cu învingătoarea partidei Serena Williams - Elena Rybakina, care se dispută tot duminică.

Azarenka are în palmares două titluri de Mare Șlem, Australian Open, în 2012 și 2013.

Calificare superbă pentru Irina Begu în sferturile de la Roland Garros, în proba de dublu feminin

Sorana Cîrstea este eliminată în optimile de la Roland Garros după o înfrangere în minimum de seturi