Iga Swiatek, o nouă demonstrație de forță la Cincinnati

Tenismena poloneză Iga Swiatek, lidera clasamentului WTA, a arătat din nou multă forță și maturitate, calificându-se en-fanfare în semifinalele turneului Masters 1000 de la Cincinnati, SUA.

Iga a trecut de recenta campioană de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, Cehia, în două seturi, scor 7-6 (3), 6-1, după o oră și 33 de minute de joc. Pentru un loc în finală, liderul WTA se va duela cu Coco Gauff, favorita gazdelor.

Swiatek continuă să scrie istorie în tenisul mondial feminin. După această performanță, poloneza este doar a treia cea mai tânără jucătoare care bifează deja 10 semifinale de Masters 1000 de la introducerea noului format în 2009. Doar Wozniacki și Azarenka mai făceau acest lucru, la Montreal 2012 și Tokyo 2011.

Iga Swiatek vs. Marketa Vondrousova | 2023 Cincinnati Quarterfinals | WTA Match Highlights

De asemenea, Iga e neînvinsă în meciurile din sferturi jucate în competițiile WTA pe suprafața hard, acolo unde are un bilanț uimitor de 14 victorii și 0 înfrângeri. În cealaltă semifinală de la Cincinnati se vor duela Sabalenka și Muchova.