Iga Swiatek câștigă trofeul de la Indian Wells în stil de mare campioană

Iga Swiatek a cucerit trofeul WTA 1000 de la Indian Wells, după o finală în care a dominat-o categoric pe rivala sa din top 10 WTA Maria Sakkari, din Grecia.

Ultimul act s-a decis în minimum de seturi, cu un scor categoric, 6-4, 6-0, după doar o oră și 9 minute de joc.

Capul de serie 1 a mai câștigat așadar 1000 de puncte și acum se distanțează în fruntea clasamentului WTA, având acum 10715 puncte, multe peste ocupanta locului secund, Aryna Sabalenka, cu 8195 lungimi.

Scorul la general la întâlniri directe a devenit acum 3-3. Culmea este că cele două au jucat finala aici în California și acum doi ani, tot cu Swiatek învingătoare, cu 6-4, 6-1 atunci.

Sakkari a câștigat trei game-uri consecutive pentru a egala în primul set la 3-3, dar de la 4-4, numărul 1 mondial a găsit un alt nivel - până la finalul meciului, a reușit să îi facă break lui Sakkari de cinci ori.

Sakkari și Swiatek au fost a treia pereche de jucătoare care se întâlnesc în mai multe finale la Indian Wells, alături de Martina Hingis și Lindsay Davenport (1998, 2000) și Kim Clijsters și Lindsay Davenport (2003, 2005).