Ianis Hagi, prima contribuție la un gol pentru Alaves în Primera Division

Mijlocașul român Ianis Hagi a avut prima sa contribuție decisivă la un gol marcat de Deportivo Alaves, de când a ajuns în Primera Division.

Împrumutat aici în La Liga de către Glasgow Rangers, Hagi, 24 de ani, a fost titular în partida de acasă a bascilor cu Betis Sevilla, scor final 1-1.

Iar în minutul 35, la 0-1, Bellerin și-a marcat un stupid autogol. Totul a plecat de la o fază fixă, o lovitură liberă aproape de tușa stângă, lângă centrul terenului, bătută de Hagi, iar ca urmare a unui carambol mingea a intrat în plasă din devierea nefericită a fostului jucător de la Arsenal.

Șase meciuri a bifat deja Ianis în prima ligă spaniolă. El a fost înlocuit duminică în minutul 73, cu Benavidez. Gazdele au avut și un om în plus după eliminarea lui Wilian Jose, minutul 94, tardiv deci.

În clasament, Alaves e pe 17, deasupra liniei de retrogradare, cu 8 puncte acumulate.