Ianis Hagi iese la rampă în Scoția cu un gol frumos marcat pentru Glasgow Rangers

Ianis Hagi a marcat un gol pentru Glasgow Rangers, în runda curentă a campionatului scoțian de fotbal, în deplasarea de la St.Johnstone.

A fost un meci în care Ianis a evoluat ca titular pentru prima dată după o lungă perioadă, mai exact din 25 octombrie în prima ligă din Scoția. A fost folosit pe 29 noiembrie titular cu Falkirk, dar în duelul din Cupa Ligii Scoției.

La 22 de ani, Hagi a a avut o contribuție importantă la primul gol, cel marcat de Roofe în minutul 24. El a șutat puternic de la marginea careului, portarul advers a respins în față, iar Roofe a marcat simplu din 3 metri.

După ce Kamara a făcut 2-0 în minutul 31, Ianis Hagi a ieșit la rampă în minutul 47 cu golul pe care l-a marcat. Un gol venit după un voleu din colțul careului, portarul de la Johnstone bâlbâind balonul în plasă.

Ianis Hagi a evoluat până în minutul 82, când în locul său a intrat pe teren Itten.

Pentru Ianis, golul cu St. Johnstone este al doilea reușit în acest sezon de Scottish Premier League.

Echipe de start:

St. Johnstone: Clark – Rooney, Gordon, McCart – McNamara, Bryson, Davidson, Booth – Wotherspoon, Kane, Conway.

Rangers: McGregor – Taverneri, Goldson, Helander, Barisic – Kamara, Aribo, Davis – I. Hagi, Kent, Roofe.

După 18 etape, Rangers era lider, cu 50 de puncte, cu 16 avans peste Celtic. St. Johnstone este pe 10, cu 17 puncte.